Dobra wiadomość! Kryzys związany z epidemią nie powoduje znacznych opóźnień w rozwoju europejskiej fotowoltaiki. W czerwcu w Niemczech przyłączono w fotowoltaice aż 437 MW! Łącznie w pierwszej połowie 2020 roku u naszych zachodnich sąsiadów przybyło 2,36 GW nowych mocy z PV.

Według nowych danych opublikowanych w tym tygodniu przez Federalną Agencję ds. Sieci (Bundesnetzagentur), w Niemczech w czerwcu zainstalowano około 437 MW nowych mocy fotowoltaicznych. Co prawda wzrost jest mniejszy od 446 MW odnotowanych w maju, jednak nadal znacznie wyższy od wzrostów odnotowanych od stycznia do kwietnia.

Największy udział w nowych instalacjach miały instalacje dachowe, których w czerwcu przybyło aż 336 MW. Instalacje dachowe w Niemczech są nadal obsługiwane przez taryfy gwarantowane. Według Bundesnetzagentur  dopłaty do energii słonecznej zostaną jednak obniżone o 1,4% w sierpniu, wrześniu i październiku, ze względu na poziom rozwoju odnotowany w ostatnich kilku miesiącach.

2,36 GW nowych mocy w pierwszym półroczu 2020 roku

W pierwszym kwartale 2020 w Niemczech przyłączono nieco mniej instalacji niż w pierwszym kwartale 2019 roku. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zainstalowano 1,1 GW, a w tym samym okresie rok wcześniej 1,27 GW.

Łącznie w pierwszej połowie 2020 roku w Niemczech podłączono do sieci elektroenergetycznej 2,36 GW energii słonecznej. W tym samym okresie ubiegłego roku, moc nowych instalacji wyniosła 2,02 GW. To oznacza, że epidemia koronawirusa koniec końców nie spowolniła niemieckiego rynku PV!

Jeśli obecne tempo wzrostu utrzyma się, Niemcy będą na dobrej drodze do przekroczenia zeszłorocznego przyrostu, który wyniósł około 4 GW.

Dla porównania w Polsce przyrost mocy PV wyniósł w czerwcu 155,8 MW, a wzrost w pierwszym półroczu wyniósł 809,3 MW. Łączna moc zainstalowana w polskiej fotowoltaice na koniec czerwca 2020 roku wyniosła 2108,9 MW.

Łączna moc zainstalowana

Na koniec czerwca łączna zainstalowana moc w fotowoltaice w Niemczech wyniosła 51,5 GW. 

Jeszcze niedawno ustawodawstwo na niemieckim rynku energii odnawialnej przewidywało ograniczenie wsparcia instalacji fotowoltaicznych po przekroczeniu 52 GW łącznej mocy zainstalowanej.

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu nowych instalacji, w ostatnich miesiącach mieliśmy więc do czynienia z dużą niepewnością na niemieckim rynku – część inwestorów nie wiedziała, czy ich nowe instalacje będą brane pod uwagę przy dotacjach, czy już nie będą się do nich kwalifikować. Lokalne prawo okazało się dla rynku fotowoltaicznego większym zagrożeniem, niż epidemia koronawirusa.

Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie, a niemieccy inwestorzy mogą w końcu spać spokojnie. Ich rząd oficjalnie usunął granicę dofinansowań dla instalacji PV.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia