W dzień produkuje prąd, nocą świeci! Odkryto nowy materiał!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

nowyMaterial

Naukowcy z uniwersytetu Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze przedstawili właśnie swoje najnowsze odkrycie, a konkretnie materiał nowej generacji, w dzień działający jako ogniwa słoneczne nowej generacji, a nocą emitujący światło jak dioda.  

Rys. Stworzono nowy materiał, który w dzień działa jak ogniwo PV, a w nocy jak dioda . Źródło: Nanyang Technological University media.ntu.edu.sg

Biorąc pod uwagę właściwości materiału, z pewnością znajdzie on swoich zwolenników. Naukowcy dedykują ten materiał głównie centrom handlowym, dzięki temu, że  produkuje i przechowuje energię w ciągu dnia, a wykorzystuje ją jako oświetlenie reklam w ciągu nocy. Produkt ten jest o tyle ciekawy, że tak jak każdy wielki wynalazek, jest dziełem przypadku.  Sam materiał ma bardzo wysoką jakość. Co więcej, możliwość regulacji składu chemicznego tego materiału sprawia, że emitowane światło może przybierać szeroką gamę kolorów. Dzięki takiej zdolności może pracować jako urządzenie emitujące światło, czyli popularnie mówiąc jako płaski wyświetlacz.

Ale to nie wszystko, co może zaoferować nowy rodzaj materiału. Jak opisuje Nripan Mathews ze Szkoły Inżynierii Materiałowej i Instytut Badań Energii takie materiały mogą być przeźroczyste. Mogą więc zastąpić przyciemniane szyby, a nawet szyby w oknach, generując jednocześnie energię elektryczną. Zdolność emitowania przez nie światła  sprawia, że można je z łatwością traktować jako elementy ozdobne.  Bez dwóch zdań, zapewnią zielonym budynkom jeszcze większą atrakcyjność.
Ile kosztuje taki wynalazek?
Otóż zaskoczeniem dla wielu będzie zapewne fakt, że już na etapie wchodzenia na rynek jest on ok. pięć razy tańszy,  niż dostępne obecnie materiały solarne na bazie krzemu.  Cena jest efektem łatwego procesu produkcji, bez konieczności utrzymywania wysokich temperatur. Produkcja polega bowiem na łączeniu ze sobą dwóch lub więcej substancji chemicznych w temperaturze pokojowej.

Zespół naukowców i badaczy pracował nad tym projektem od początku 2013r.
Źródło:
Nanyang Technological University
Będkowska Anna