Na oficjalnej stronie European Heat Pump Association (EHPA) opublikowano najnowsze statystyki dotyczące pomp ciepła w Europie. 

 
Jak wynika z zamieszczonych tam informacji, obecnie na terenie Europy działa prawie 8,4 mln pomp ciepła. 
 
Szacuje się, że dostarczają one 147 TWh energii. Są odpowiedzialne za zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 120 TWh i za emisję unikniętą na poziomie 24 mln ton CO2 do atmosfery!
Jak szacuje EHPA, rynek tych urządzeń rośnie z roku na rok o około 900 000 sztuk
 
Co ciekawe, rynek ten wymaga  ponad 46 000 pełnoetatowych miejsc pracy – zarówno do pracy przy produkcji pomp ciepła, jak również do ich serwisu i konserwacji. 
 
EHPA podaje również ciekawą informację dotyczącą magazynowania energii przez te urządzenia. Otóż, jeżeli te pompy ciepła byłyby w pełni wykorzystywane, to mają potencjał do pokrycia zapotrzebowania na około 296 GWh energii przez około 2 godziny!
 
Jak w tym zestawieniu plasuje się nasz kraj? Otóż pod koniec 2015 w Polsce pracowało 22 095 pomp ciepła wliczając pompy ciepła woda/woda, powietrze/woda, solanka/woda, VRF, bezpośrednie odparowanie. Pompy ciepła powietrze/woda do przygotowywania cwu to najliczniejsza grupa z tej rodziny urządzeń w Polsce – pracuje ich już ponad 8 788 sztuk. Po tej grupie, drugą najliczniejszą są gruntowe pompy ciepła (pod koniec 2015 roku pracowało ich w Polsce 4930), a trzecią grupą są powietrzne pompy ciepła w liczbie 3916 sztuk.
 
Źródło: EHPA, PORT PC, GLOBEnergia.pl