1 milion pomp ciepła to inwestycja o wartości ok. 6 mld euro, co jest istotnym krokiem w realizacji polityki klimatycznej w tym kraju. EHPA informuje, że w ciągu roku instalacje wytwarzają dodatkowe 1 TWh energii elektrycznej, wolnej od emisji zanieczyszczeń, niezbędnej do ogrzania domów lub schłodzenia pomieszczeń. W sumie generują 12 TWh energii rocznie, co pokrywa 15 proc. zapotrzebowania na energię dla celów grzewczych budynków prywatnych i usługowych. EHPA informuje, że obecnie setki właścicieli budynków mieszkalnych przechodzą z centralnego ogrzewania na system z pompami ciepła, a potencjał rozwoju jest jeszcze większy. W Finlandii jest około 120–150 tys. gospodarstw domowych ogrzewanych

Na popularność nowoczesnych instalacji grzewczych wpłynęły programy rządowe, wspierające inwestycję w wymianę źródeł grzewczych. Popularnym wyborem wśród Finów są  pompy ciepła typu powietrze/woda – podobnie jak w Polsce.

Według danych Fińskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (SULPU ry) w 2020 r. sprzedano dokładnie 102 tys. pomp ciepła, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu do 2019 r. Rynek został zdominowany przez powietrzne pompy, których sprzedano ok. 80 tys., 9 tys. gruntowych pomp ciepła, 8 tys. pomp ciepła typu powietrze/woda oraz 3,5 tys. pomp powietrza wtórnego.

Największy wzrost sprzedaży odnotowano w przypadku pomp ciepła powietrze/woda – wyniósł 25 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Pompy gruntowe wykazały lekki spadek w sprzedaży na poziomie 4 proc.

Gruntowe pompy ciepła oraz pompy powietrza wtórnego są najbardziej popularne w budownictwie mieszkalnym, w którym zastępuje się systemy ogrzewania miejskiego. Na pompy ciepła pracujące na ciepłe odpadowym zdecydowało się około 500 gospodarstw domowych. EHPA informuje, że inwestycje zmniejszają zapotrzebowanie na miejskie ogrzewanie oraz zużycie energii elektrycznej.

Firmy budowlane w Finlandii coraz częściej decydują się na uwzględnienie pompy ciepła w nowym mieszkalnictwie.

Wzrośnie popularność dużych pomp ciepła

EHPA spodziewa się, że niebawem wzrośnie zapotrzebowanie na duże pompy ciepła. Nowe technologie grzewcze niezbędne są także do ogrzania centrów handlowych, budynków usługowych, magazynów czy dużych pomieszczeń logistycznych. Moc zainstalowana pojedynczej instalacji może sięgnąć nawet 1 MW. Finowie stawiają na odzysk ciepła, do którego potrzebna jest technologia pomp ciepła. Wykorzystanie zasobu w postaci ciepła np.  z zakładów przemysłowych czy centrów danych pozwoli na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Eksperci wskazują, że w ten sposób można zwiększyć efektywności procesów przemysłowych. Sama technologia dużych pomp ciepła jest dopiero rozwijana i inżynierowie nie powiedzieli ostatniego słowa co do zastosowań nowych technologii grzewczych.

Bilansowanie sieci

W przekonaniu EHPA pompy ciepła są odpowiednim narzędziem w zarządzaniu popytem i   podażą energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym. Mogą być technologią “pomostową” pomiędzy ogrzewnictwem a energetyką. EHPA informuje, że ok. 1500-2000 MW sterowalnej mocy jest już do dyspozycji przy obecnej ilości pomp ciepła w Finlandii.

Źródło: EHPA

Redakcja GLOBEnergia