W Gdańsku rusza elektryfikacja ciepłownictwa – kotły elektrodowe zostaną zasilone energią z farm morskich

Po raz pierwszy w Polsce w elektrociepłowni zostaną wdrożone kotły elektrodowe. W Gdańsku zakończono budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej, na którą składają się kotły olejowo-gazowe i kotły elektrodowe. Elektryfikacja ciepłownictwa sieciowego w Trójmieście będzie szczególnie ważnym procesem, kiedy w sieci znajdzie się bezemisyjna energia elektryczna z morskich farm wiatrowych powstających na Morzu Bałtyckim.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Polska spółka PGE Energia Ciepła zakończyła budowę nowej kotłowni w Elektrociepłowni w Gdańsku. Trwający w Grupie PGE proces transformacji aktywów ciepłowniczych ma na celu stopniowe zastępowanie dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami zeroemisyjnymi oraz niskoemisyjnymi. Zastosowanie kotłów elektrodowych w Gdańsku to pierwsze takie wdrożenie tej technologii w Polsce.

Nowa kotłownia składa się z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Rozwiązanie jest oparte na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowych - te ostatnie zostaną zastąpione docelowo rozwiązaniem gazowym. Model umożliwi szybką reakcję na zmienne zapotrzebowanie na ciepło w zakresie mocy od 2,5 do 130 MWt - rozpoczęcie pracy kotłowni zajmuje zaledwie kilka minut.

- Technologia kotłów elektrodowych, rozpoczynająca elektryfikację ciepłownictwa sieciowego w Trójmieście, będzie pełnić szczególnie ważną rolę już za kilka lat, kiedy w sieci znajdzie się czysta energia elektryczna z pierwszych w Grupie PGE morskich farm wiatrowych powstających na Morzu Bałtyckim. Ciepłownictwo będzie mogło kupować energię elektryczną z gwarancją pochodzenia właśnie z offshoru – komentował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, wskazał, że kotły elektrodowe to unikalne rozwiązanie na polskim rynku. Realizacja inwestycji kosztowała ponad 80 mln zł i trwała dwa lata od momentu podpisania umowy z wykonawcą - firmą Erbud Industry.

Projekt zakończył się zgodnie z harmonogramem pomimo pandemii i koniecznej pracy z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jeszcze w tym sezonie grzewczym mieszkańcy Gdańska i Sopotu będą mieli możliwość skorzystania z ciepła wyprodukowanego w nowej kotłowni.

Jakie są najbliższe plany dla Gdańska? Kolejne inwestycje w Elektrociepłowni Gdańskiej to stopniowa dekarbonizacja dostępnych mocy w perspektywie 2025-2028. Pierwsza para bloków węglowych jeszcze przed 2030 rokiem zostanie wyłączona z eksploatacji i zastąpią ją bloki gazowo-parowe.

Ciepło sieciowe to najprostszy, najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Posiada liczne przewagi nad alternatywnymi źródłami ogrzewania. Elektrociepłownie w Gdańsku i Gdyni - PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże w Gdańsku - są największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu, zaspokajając ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Rumi. W 2020 roku do sieci ciepłowniczych zasilanych z elektrociepłowni w Gdańsku i Gdyni podłączono budynki o łącznej mocy przyłączeniowej 57 MWt. 

W przypadku Elektrociepłowni w Gdańsku, jej moc zainstalowana elektryczna w 2020 roku wyniosła 221 MWe, natomiast cieplna – 692 MWt. Elektrownia produkuje 864 GWh energii elektrycznej brutto oraz 7 962 TJ ciepła brutto.

Źródło: PGE Energia Ciepła/Ciepło dla Trójmiasta

Zobacz również