W Gdańsku stanie akumulator wysoki jak 16-piętrowy blok
PGE Energia Ciepła z grupy PGE przystępuje do kolejnego etapu transformacji Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku. W planach jest budowa wysokiego na 60 metrów akumulatora ciepła i przyłączenie czterech największych w Polsce wielkoskalowych pomp ciepła o łącznej mocy 80 MW.

Podziel się
Elektrociepłownia PGR Energia Ciepła w Gdańsku planuje do 2028 roku zakończyć ambitną modernizację, której łączny koszt wyniesie 1,2 mld zł. Jej głównym celem jest zastąpienie urządzeń zasilanych węglem tymi opartymi o zielone źródła.
Nowa instalacja zredukuje zużycie oleju lekkiego o 4 tys. ton i zmniejszy zużycie węgla aż o 25%, co przełoży się na obniżenie emisji dwutlenku węgla o 300 tys. ton rocznie i poprawę jakości powietrza. Dzięki temu Gdańsk spełni warunki bycia uznanym za “efektywny system ciepłowniczy”, które możemy znaleźć w Pakiecie “Fit for 55”.
Jak podkreśla Mariusz Michałek, wiceprezes zarządu PGE Energia Ciepła, dzięki inwestycji
do Gdańska nie wjedzie co roku niemal dwa i pół tysiąca wagonów z węglem. Tyle CO2 redukują w ciągu roku drzewa wraz z roślinnością, rosnące na powierzchni 30 tys. hektarów. To tak, jakby posadzić las o powierzchni prawie całego Wrocławia albo Szczecina.
- zobacz także: W Polsce powstał największy magazyn energii w Europie
Akumulator i cztery pompy ciepła
Podstawą inwestycji będą cztery pompy ciepła i pokaźnych rozmiarów akumulator, które stanowić będą dopełnienie dla kotłów elektrodowych. Sumaryczna moc cieplna pomp ciepła wynosi 80 MW, a za dolne źródło ciepła będzie im służyć Martwa Wisła.
Dużo emocji wywołuje projekt akumulatora. Urządzenie będzie gromadziło ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze niż bieżąca produkcja, oddawać zaś będzie w sytuacji odwrotnej. Ma mieć aż 60 metrów wysokości i 30 metrów średnicy, co oznacza, że dorówna wielkością 16-piętrowemu budynkowi.
Jego pojemność cieplna będzie odpowiadać dobowemu zapotrzebowaniu sieci w Gdańsku w sezonie letnim, która wynosi ok. 2 tys. MWh.
Woda w zbiorniku będzie utrzymywana na stałym poziomie i w temperaturze 98 stopni Celsjusza. Akumulator będzie w stanie pomieścić w sobie aż 35 mln litrów, czyli równowartość wody dla 14 basenów olimpijskich. Będzie to jeden z największych akumulatorów w Polsce.
PGE Energia Ciepła jest największym producentem ciepła systemowego w Polsce. Naszym priorytetem jest realizowanie inwestycji, które doprowadzą do całkowitej dekarbonizacji wytwarzania ciepła systemowego. I to się już dzieje w wielu polskich miastach, gdzie mamy swoje elektrociepłownie. W Gdańsku postawiliśmy na innowacyjność. Półtora roku temu oddaliśmy tutaj do eksploatacji kotłownię z pierwszymi w Polsce kotłami elektrodowymi zasilanymi energią elektryczną. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Przed nami drugi etap transformacji EC Gdańsk: budowa wielkoskalowych pomp ciepła i akumulatora ciepła, który zoptymalizuje pracę odnawialnych źródeł.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Zakończenie inwestycji planuje się na 2028 rok.
Źródło: pgeenergiaciepla.pl