Plany Hiszpanów

Hiszpańskie media branżowe donoszą, że w tym kraju w maju rusza budowa największego na Starym Kontynencie kompleksu fotowoltaicznego. Farma będzie zainstalowana w pobliżu Guadalajary – miasta w środkowej Hiszpanii. Za projekt odpowiedzialny jest deweloper Solaria Energía. Budowa zakończy się według planów jeszcze w tym roku.

Hiszpańska firma otrzymała zgodę na budowę farmy w 2019 r. Pierwotnie kompleks miał mieć moc 450 MW. Deweloper uzyskał dodatkowe zezwolenie związane z węzłem Trillo 400 kV, co pozwoliło na rozbudowę projektu elektrowni do 626 MW. Budowa farmy będzie się składała z kilku faz po ok. 50 MW mocy. Do tej pory firma zabezpieczyła już ponad 1000 hektarów potrzebnych do realizacji projektu. Szacuje się, że projekt wygeneruje ok. 900 GWh energii rocznie, co odpowiada zużyciu energii w 270 tys. gospodarstw domowych. Generacja słoneczna pozwoli uniknąć emisji CO2 na poziomie 6,2 mln ton.

Projekt Trillo jest największym w portfelu projektów hiszpańskiego dewelopera  i stanowi około 15 proc. celu instalacyjnego firmy wyznaczonego na 3325 MW do 2023 r.

Wyścig deweloperów

O ile farma będzie uważana za największą po jej wybudowaniu, to branża zauważa, że obecnie realizowanym projektem jest także budowa farmy Francisco Pizarro o mocy 590 MW, przy której prace już się rozpoczęły. Deweloper jest hiszpański gigant Iberdrola.

Największym wybudowanym kompleksem prawdopodobnie będzie farma słoneczna o mocy 1 GW, której plany budowy zostały ogłoszone w zeszłym tygodniu przez hiszpańskiego dewelopera Soto Solar. Instalacja będzie połączona z urządzeniami do magazynowania energii oraz produkcji zielonego wodoru.

40 GW w fotowoltaice od 2030 r.

Hiszpanie wręcz oszaleli na punkcie fotowoltaiki, a to za sprawą m.in. taniejących kosztów energetyki słonecznej, ale idealnych warunków słonecznych w tym kraju. Według hiszpańskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEik) fotowoltaika będzie odgrywać kluczową rolę w transformacji energetycznej i dekarbonizacji sektora elektroenergetycznego w Hiszpanii. Celem kraju jest osiągnięcie prawie 40 GW mocy w fotowoltaice w 2030 r.. Najwięcej zasobów przewidziano jednak w energetyce wiatrowej.

Aktywa fotowoltaiczne w Hiszpanii biją rekordy produkcji. W 2020 r. tylko od stycznia do lipca, fotowoltaika wyprodukowała więcej energii elektrycznej niż w całym 2019 r. oraz o 20 proc. więcej niż w całym 2018 r.

Źródło: PV Magazine Spain/CMM/EVWind

Redakcja GLOBEnergia