Żeby móc w pełni kontrolować działanie wielkoskalowych systemów fotowoltaicznych, których z roku na rok przybywa, należy zastosować technologie pozwalające na łatwe i szybkie zarządzanie poszczególnymi jej elementami. Ważne jest, aby reagowanie na ewentualne usterki było równie efektywne. Gdzie należałoby szukać potencjalnych rozwiązań?

Obserwacje z powietrza

Jednym z najbardziej perspektywistycznych środków pozwalających na łatwe zlokalizowanie anomalii stanowią drony. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, wytrzymałości, szybkości w poruszaniu oraz możliwości montażu specjalistycznych urządzeń, stanowią bardzo ważne narzędzie w walce z niedogodnościami na farmach PV.

Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami montowanymi do dronów są kamery multispektralne (RGB) lub termiczne (IRT). Nowe technologie pozwalają programować trasy lotów tych obiektów, a wykonane zdalnie fotografie mogą zostać wysłane na serwer. Takie przeloty mogą odbywać się szeregowo lub równolegle.

 

Przykładowe trasy inspekcji modułów PV – równolegle (po lewej) i prostopadle (po prawej)

Tworzone są również systemy, za pośrednictwem których automatyzacja takiej usługi mogłaby być jeszcze bardziej zaawansowana. Połączenie różnych technik, urządzeń i systemów wpłynęłoby na wydłużenie czasu życia obsługiwanej instalacji PV.

Co niewidoczne dla ludzkiego oka

Niektóre defekty instalacji da się wykryć dzięki zwykłej inspekcji. Specjalista jest w stanie wyłapać pewne usterki – takie jak zażółcenie warstwy EVA, delaminację, spalone komórki oraz różnego rodzaju deformacje. Niemniej jednak, dzięki szerokiemu spektrum zastosowań, kamery zamontowane na dronach pewne nieprawidłowości mogą wykryć zdecydowanie szybciej.

Do wykrywania tzw. “hot spotów” służą urządzenia wykonujące powietrzną termografię w podczerwieni (aIRT). Są bardzo efektywne także podczas identyfikacji problemów spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Co istotne, ich zastosowanie nie wymaga całkowitego wyłączenie instalacji, co musiałoby nastąpić w przypadku manualnej lokalizacji usterki. Kamery termiczne dobrze radzą sobie także ze znajdowaniem zarastających modułów, zarysowań, korozji i zabrudzeń.

Metody lokalizacji zarastających modułów PV – metoda aIRT (po lewej) i tradycyjny monitoring z powietrza (po prawej) Źródło: Power PVTech

Coraz więcej dronów

Jest wiele sposobów na wykorzystanie dronów, które są stosowane albo czekają na wdrożenie. Powietrzna inspekcja nie dość, że potrafi wyłapać prawie wszystkie wyżej wymienione błędy, to robi to w nieporównywalnie krótszym czasie. Prostota działania połączona z niskim kosztem sprawia, że drony nad farmami fotowoltaicznymi to coraz częstszy widok.

źródło: Power PVTech (May 2020) s. 46

Redakcja GLOBEnergia