Tesla przygotowuje się do największej premiery w historii: Model 3 – niedrogi samochód elektryczny, od którego oczekuje się spowodowania wzrostu sprzedaży w przedsiębiorstwie. Plany obejmują zmianę z poziomu 50 tysięcy sprzedanych samochodów w ubiegłym roku, do 500 tysięcy w roku 2020. Oto co o nowych planach Tesli wiemy do tej pory.

Jak na razie będzie to tylko jeden nowy model

Mimo pewnych spekulacji, w marcu odbędzie się premiera tylko jednego z modeli i będzie to Model 3 w wersji sedan. Według osób zaprzyjaźnionych z Teslą, marcowa premiera skupi się wyłącznie na Modelu 3, zaś premiera Modelu Y odbędzie się w innym czasie.

Model 3 jest obecnie priorytetem firmy. Jak mówi Elon Musk: „To będzie naprawdę interesujący samochód w przystępnej cenie.”

Zamówienia rozpoczną się natychmiast po premierze, zaś produkcja planowana jest na 2017 rok.

Cena jest naprawdę dobra

Podstawowy model będzie kosztował 35 tysięcy dolarów – jak mówią niektórzy –  jeszcze przed rządowymi zachętami. W USA mają one wynieść od 7,5 do 13 tysięcy, w zależności od stanu.

Oczekiwania wciąż rosną

Jak  w tym tygodniu przyznał w Hong Kongu sam Musk: „Model 3 ma być nieco mniejszą wersją modelu S.” Podczas rozmów z inwestorami Musk powiedział, że Model 3 powinien być około 20% mniejszy. Jednak biorąc pod uwagę to, jak samochód jest zaprojektowany, będzie on posiadał wciąż więcej miejsca niż standardowy samochód kompaktowy.

Oczekiwany zasięg to co najmniej 200 mil na jednym ładowaniu, a możliwe jest nawet więcej.

Nowe fabryki już wkrótce

Oprócz sztandarowej fabryki Fremont w Kaliforni oraz fabryki akumulatorów w Nevadzie, firma zamierza otworzyć dodatkowe fabryki do produkcji Modelu 3. Będą to zakłady w Europie i w Chinach, których budowa ma rozpocząć się wraz z rokiem 2018.

Zupełnie nowe platformy

Model 3 jest projektowany przez Teslę od podstaw. Samochód ma posiadać przystępną cenę i powinien dać się łatwo przystosować.

Nowa architektura baterii, nowa technologia silnika, nowa konstrukcja pojazdu. To mnóstwo pracy.” – powiedział w październiku JB Straubel, Dyrektor ds. technicznych Tesli.

Autonomiczne gotowy

Model 3 będzie prawdopodobnie wyposażony w czujniki do samodzielnego prowadzenia pojazdu, nawet jeśli ich uaktywnienie będzie wymagało dodatkowych opłat. Zdaniem Muska, w perspektywie 10-15 lat, wszystkie nowe samochody będą autonomiczne. Co więcej, stwierdził, że mniej więcej 1/3 osób zrezygnuje z posiadania samochodu na rzecz wspólnych usług samochodowych takich jak Uber.

Pozostałe plany Tesli

Oprócz Modelu 3 w pierwszej wersji, Tesla planuje także Model 3 w wersji Crossover . Prawdopodobnie oba pojazdy podzielą te same podwozia, baterie i platformy silnika. Sedan będzie jednak na pierwszym miejscu. Elon Musk wspomina, że kolejnym punktem na jego liście będzie ciężarówka, którą uważa za logiczny kolejny krok w rozwoju firmy.

Źródło: renewableenergyworld.com


 POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus!

appstore        google play