Dokładnie od roku, bo od 1 września 2019 roku, w Krakowie wraz z uchwałą antysmogową wszedł w życie całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Na wymianę źródeł ciepła, mieszkańcy mieli czas do końca czerwca ubiegłego roku.

Od 1995 r. w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych. Ponad połowa z tego, to wymiany źródeł ciepła realizowane w latach 2012–2019. W tym czasie zlikwidowano 25 tys. palenisk węglowych. Po 1 września pozostało do wymiany ok. 4 tys. źródeł ciepła w 2 500 budynkach.

Kontrole

Po wprowadzeniu zakazu w Krakowie przeprowadzono w sumie ponad 7 tys. kontroli, z których 42% stanowiły kontrole przeprowadzone w wyniku zgłoszenia za pośrednictwem telefonu interwencyjnego straży miejskiej lub aplikacji Powietrze Kraków.

Podczas kontroli wykryto 368 przypadków złamania zakazu stosowania paliw stałych, na podstawie których zostały wystawione 92 mandaty na łączną kwotę 23,5 tys. zł.

Jak zapowiedział Paweł Ścigalski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, przed miastem stoją kolejne zadania – realizacja nowego Programu Ochrony Powietrza, który jest obecnie aktualizowany, stałe kontrole straży miejskiej w tych lokalizacjach, gdzie jeszcze mogą występować naruszenia uchwały antysmogowej oraz działania na rzecz ograniczenia emisji z transportu.

Efekty wprowadzenia zakazu

Jak na swoim twitterze podał Paweł Ścigalski, każdy kolejny rok to coraz lepsze powietrze. Biorąc pod uwagę okres września 2018 do sierpnia 2019 i analogicznie 2019 do 2020 spadek pyłów w skali roku wyniósł aż o 6 µg/m³.

Średnie stężenie PM10 ze wszystkich stacji w okresie od września 2018 do sierpnia 2019 wynosiło 37 µg/m³. W okresie od września 2019 do sierpnia 2020 spadło do 31 µg/m³.

Porównanie średniego stężenia PM10 w Krakowie, źródło: krakow.pl

Wyższe koszty ogrzewania

Jeżeli w wyniku zmiany ogrzewania na proekologiczne mieszkańcy Krakowa ponoszą wyższe koszty ogrzewania, mogą ubiegać się o rekompensatę. Pomoc w ramach Lokalnego Programu Osłonowego przysługuje osobom, które wymieniły źródło ciepła między 14 września 2011 r. a 10 października 2019 r.. Oprócz tego obowiązuje warunek związany z dochodami. Aby uzyskać wsparcie, dochód osoby samotnie gospodarującej nie może przekraczać kwoty 1 402 zł netto, a osoby we wspólnym gospodarstwie domowym kwoty 1 056 zł netto na osobę.

Zakaz palenia węglem nie wszystkim na rękę

Nie wszyscy Krakowianie są zwolennikami ustanowienia zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Jak poinformował Andrzej Guła – prezes Polskiego Alarmu Smogowego na swoim twitterze, wczoraj pod Urzędem Marszałkowskim w Krakowie, gdzie obradowano nad Programem Ochrony Powietrza dla Małopolski, pojawili się protestujący producenci kotłów i przedstawiciele sprzedawców węgla.

Protest pod Urzędem Marszałkowskim w Krakowie, źródło: Andrzej Guła – twitter

Jak podał na swoim twitterze Andrzej Guła nowy Program Ochrony Powietrza został już mocno okrojony pod presją sprzedawców węgla.

Źródła: krakow.pl, twitter

Redakcja GLOBEnergia