W Krakowie zdrożeje ciepło. Podwyżki sięgną 16 proc.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na produkcję ciepła w elektrociepłowni w Krakowie. Taryfa jest większa o 38 procent! Ratusz uspokaja, że mieszkańcy odczują wzrost cen ciepła “tylko” na poziomie 16 proc.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak podają lokalne media, przedstawiciele krakowskiego ratusza spotkali się z prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) oraz właścicielem elektrociepłowni w Łęgu. Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig wskazał, że ma nadzieję, że będzie to ostatnia podwyżka w tym sezonie grzewczym.

Spodziewaliśmy się, że ta decyzja zapadnie później, ale też będzie dużo wyższa. Cieszymy się, mimo iż mamy do czynienia ze wzrostem opłat, to mieści się w skali inflacji.

Andrzej Kulig - Zastępca prezydenta Krakowa

Andrzej Kulig uspokaja też, że węgla nie zabraknie w trakcie zimy, gdyż elektrociepłownia zgromadziła wysokie zapasy surowca. Zapasy węgla powinny wystarczyć na 4-5 miesięcy.

Dostawcy ciepła w Krakowie

Cena dostaw ciepła w Krakowie, dystrybuowanego przez MPEC, jest w dużej mierze uzależniona od dostawców. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA w Krakowie jest dystrybutorem ciepła, które pochodzi z trzech źródeł: PGE Energia Ciepła SA oddział w Krakowie, CEZ Skawina SA (oba zasilane węglem) i Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów (Krakowski Holding Komunalny).

Krakowski Holding Komunalny nie planuje żadnych podwyżek w tym roku. Jest on właścicielem ekospalarni i jak wyjaśniali przedstawiciele, koszty przetwarzania odpadów nie są wrażliwe na zmiany na rynku energii i surowców. Ekospalarnia zapewnia około 12 proc. ciepła w Krakowie.

Uprawnienia do emisji CO2

Co istotne, KHK SA jako właściciel ZTPO nie jest objęty systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, nie uiszcza więc z tego tytułu opłaty. Nie ma uzasadnienia do podniesienia w tym roku taryfy dla ciepła produkowanego w Ekospalarni - mieszkańcy zatem nie zapłacą w 2022 roku więcej za energię z odpadów będącą częścią składową ciepła sieciowego. Spółka nie podniesie też w tym roku cen sprzedaży prądu produkowanego w Ekospalarni - informował we wrześniu holding. 

Po zakończeniu rozpoczętej inwestycji w instalację odzysku ciepła ze spalin udział ciepła z Ekospalarnia na rynku ciepłowniczym w Krakowie wzrośnie od przyszłego roku wzrośnie o kolejnych kilka procent. Uruchomienie instalacji przyczyni się do podniesienia produkcji ciepła o 243 TJ (24 proc. więcej niż obecnie) i energii elektrycznej (o ok. 1,8 GWh), bez konieczności spalania większej ilości odpadów. Uzyskane zostaną też oszczędności wody (ok. 50 tys. m3) w wyniku zagospodarowania odzyskanego kondensatu.

Źródło: LoveKrakow.pl, RMF FM, Kraków.pl, Krakowski Holding Komunalny

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia