W marcu wystartuje kolejna odsłona Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej

W programie Czyste Powietrze dochodzą kolejne komponenty, które mają ułatwić beneficjentom realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. W marcu zostanie uruchomiona Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE), która ma być miejscem skupiającym sprawdzonych i wiarygodnych doradców dla inwestorów w Czystym Powietrzu, ale nie tylko. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w marcu br. zostanie uruchomiona kolejna funkcjonalność Platformy Ekspertów Efektywności Energetycznej. Jak informuje w komunikacie, tym razem z narzędzia zaczną korzystać potencjalni beneficjenci m.in. programu Czyste Powietrze. Dotychczas dostępna była tylko funkcjonalność rejestracji i zakładania konta dla ekspertów. Obecne usprawnienia umożliwią przyszłym beneficjentom programu kontakt z wiarygodnym ekspertem, który doradzi jakie najbardziej opłacalne działania podjąć by przeprowadzić termomodernizację domu i wymienić przestarzałe źródło ciepła. Na początku zostanie przeprowadzony pilotaż dla beneficjentów z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Po przetestowaniu jak Platforma sprawdza się w praktyce, zebraniu pierwszych doświadczeń i opinii od jej użytkowników, NFOŚiGW planuje rozbudowę PEEE oraz rozszerzenie jej zasięgu na cały kraj w drugiej połowie 2022 roku

PEEE jest narzędziem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ułatwiającym nawiązanie kontaktu między osobami rozważającymi częściową bądź kompleksową termomodernizację domu włącznie z wymianą „kopciucha”, a ekspertami w dziedzinie efektywności energetycznej budynków. Eksperci mogą pomóc w podjęciu racjonalnej decyzji opartej na technicznych i ekonomicznych przesłankach, doradzić w jaki sposób zmniejszyć zużycie energii w domu i uzyskać oszczędności w opłatach. 

Platforma jest dostępna dla każdego

Z Platformy może skorzystać każdy przyszły inwestor. Wystarczy wejść na stronę PEEE, wyszukać eksperta, z którego usług chce się skorzystać i po zalogowaniu umówić się na spotkanie w celu omówienia potrzeb i zakresu modernizacji. Użytkownicy będą mieli do wyboru dwa rodzaje usług: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Warto przypomnieć, że katalog kosztów kwalifikowanych w programie Czyste Powietrze uwzględnia we wniosku o dofinansowanie możliwość refundacji audytu energetycznego (do 1 tys. zł). 

Trwa nabór na ekspertów efektywności energetycznej

Pilotażowe wdrożenie PEEE rozpoczęło się w grudniu 2021 roku wraz z uruchomieniem funkcjonalności dla ekspertów efektywności energetycznej umożliwiającej rejestrację na platformie i założenie sprofilowanego konta. Kilkudziesięciu ekspertów przeszło już pozytywnie proces weryfikacji zgłoszeń. Nabór ekspertów ma charakter ciągły – można dołączyć w każdej chwili. 

Czyste Powietrze to program skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Beneficjent może ubiegać się o dotację na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu w wysokości do 30, 37 lub 69 tys. zł (poziom podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania). Dotychczas w programie złożono blisko 400 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania 6,7 mld zł. 

Źródło: NFOŚiGW