Dzisiaj Prezydent Andrzej Duda ogłosił, kto zastąpi ministrów wyjeżdżających do Brukseli. Ministrowie, którzy startowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego, muszą pożegnać się z resortami. Do Brukseli wyjadą: wicepremier Beata Szydło, szefowa MEN Anna Zalewska, Joachim Brudziński – szef MSWiA, Elżbieta Rafalska – szefowa MRPiPS, minister KPRM Beata Kempa, a oprócz tego rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

W Ministerstwie Energii bez zmian!

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zostaje na swoim stanowisku. Nietrafne okazały się więc spekulacje, jakoby jego stanowisko miał zająć sam prezes KGHM Marcin Chludziński, który jest prezesem od niespełna roku.

Potwierdziła się jednak informacja, o której mówiło się w kuluarach, że ze swoim stanowiskiem pożegna się sekretarz stanu – Grzegorz Tobiszowski. Jego osoba od zawsze związana była z wykorzystaniem węgla kamiennego. Jako Minister pełnił funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Kto zastąpi Tobiszowskiego na stanowisku sekretarza stanu? Dowiemy się o tym zapewne w najbliższych dniach.

Ogłoszenie zmian w Rządzie. Źródło: Twitter

Nowe stanowiska w Radzie Ministrów obejmą:

  • Jacek Sasin – wicepremier
  • Marian Banaś – minister finansów
  • Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej
  • Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej
  • Elżbieta Witek – minister spraw wewnętrznych i administracji
  • Michał Dworczyk – członek rady ministrów
  • Michał Woś – członek rady ministrów

Najwyższe stanowisko w ministerstwie Energii pozostaje zatem bez zmian. Czekamy na nowego Sekretarza Stanu. Kto nim będzie? na razie krążą tylko pogłoski. To stanowisko mógłby według nieoficjalnych informacji objąć senator Wojciech Piecha.

Wojciech Piecha pochodzi z Rybnika, przez co mocno związany jest z górnictwem, a dokładnie z Kopalnią Węgla Kamiennego „Jankowice”, gdzie najpierw był stażystą, potem nadgórnikiem w oddziałach wydobywczych, później sztygarem mianowanym, a finalnie nadsztygarem i kierownikiem zarządzania bezpieczeństwem. Oficjalnie twierdzi, że przemysł wydobywczy jest i powinien zostać głównym gwarantem polityki energetycznej naszego kraju.

O oficjalnych decyzjach Ministra Energii będziemy informować na bieżąco!

Redakcja GLOBEnergia