W obronie przed rachunkami – dobre nawyki z boiska prosto do domu!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Wywiad z byłym bramkarzem i trenerem Widzewa Łódź. Wieloletnie doświadczenie w obronie drużyny przed utratą bramki przerodziła się w obronę swojego domu przed wysokimi rachunkami!

 

Główny powód zainstalowania pompy ciepła to właśnie niskie rachunki. Do takiej decyzji przyczyniło się również to, że na terenie w którym powstała inwestycja nie ma gazu, a opalanie ekogroszkiem, według inwestora jest droższe i wymaga pracy.
Pompa ciepła jest bezobsługowa, więc zdecydowanie wygodniejsza. Jak zapewnia inwestor, pompa wymaga zmiany nastawień dwa razy w roku - na początku lata, kiedy wyłączane jest ogrzewanie podłogowe i na początku zimy, kiedy jest ono na nowo załączane. Co więcej, przeprowadzając się z mieszkania w bloku, do domu jednorodzinnego o powierzchni 200 m2, w nowoczesnej technologii, rachunki spadły o połowę. Dom zasilany jest w ciepło przez pompę ciepła firmy Stiebel Eltron, współpracującą z dolnym źródłem w postaci sond pionowych o łącznej długości 240m.Zaletą samej pompy jest wysoki współczynnik COP na poziomie 5,0. Ten model pompy ciepła zajmuje mało miejsca, ze względu na upakowanie podstawowych elementów w jednej obudowie. Tym sposobem, kotłownia może zajmować powierzchnię zaledwie 2m2.
Inwestor rozważa również inwestycję w instalację fotowoltaiczną.