W gminach nazywanych potocznie Krakowskim Obwarzankiem, w pierwszej połowie 2021 roku wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2 proc. kotłów przeznaczonych do likwidacji do 2022 roku. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej do 1 stycznia 2023 roku zlikwidować trzeba jeszcze 21 793 nieefektywnych kotłów. Do wejścia w życie uchwały zostało tylko 444 dni. Od 2023 roku na terenie województwa małopolskiego nie będzie można już wykorzystywać źródeł ciepła niespełniających standardów emisyjnych.

Wymiana kopciuchów Grafika: PAS

Źródło: PAS

Najnowszy monitoring prowadzony w ramach “Inicjatywy 600” obejmuje pierwsze półrocze 2021 roku.

– Najwięcej kotłów wymieniono w Liszkach (114), jednak biorąc pod uwagę liczbę wymienionych urządzeń do liczby budynków, w których działają stare kotły do tych z najlepszym wynikiem dołączyły także Zielonki gdzie w pierwszym półroczu zlikwidowano ponad 10 proc. wszystkich kopciuchów – informuje PAS.

114 kotłów wymienionych w Liszkach przekłada się na 9,10 proc. urządzeń przeznaczonych do wymiany.  Na kolejnych miejscach uplasowały się Kocmyrzów-Luborzyca (3,6 proc.), Wielka Wieś (2,9 proc.), Świątniki Górne (2,9 proc.) i Niepołomice (2,7 proc.) oraz inne gminy z jeszcze mniejszymi wynikami.

Wymiana kopciuchów w gminach tzw. Obwarzanka Krakowskiego, jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza. Kraków zdecydował się wesprzeć gminy poprzez sfinansowanie bezpośrednich kampanii informacyjnych kontroli kotłów przy wykorzystaniu dronów czy dofinansowanie wynagrodzenia dla osób, które bezpośrednio będą docierały do mieszkańców i namawiały do wymiany kotłów. Na działania wspierające wymianę kotłów i obsługę mieszkańców Miasto Kraków przeznaczyło 30 tys. zł dla każdej gminy ościennej.

Wzrasta liczba składanych wniosków o dofinansowanie

Pozytywnym trendem jest rosnąca liczba wniosków o dotację do wymiany kotłów. W okresie od stycznia 2021 roku złożono 2 489 wniosków, z czego 1249 złożono w Programie Czyste Powietrze, a 1240 w ramach programów gminnych. Najwięcej wniosków złożono w Skawinie (438), Wieliczce (421) i Liszkach (262). Jeśli tempo składania wniosków o dofinansowanie wymiany kotłów nie spadnie, najszybciej z wymianą pozaklasowych kotłów poradzą sobie Zielonki, Liszki, Wielka Wieś i Skawina.

– Pamiętajmy jednak z jakim zadaniem musimy się zmierzyć: tylko w samym obwarzanku pozostało prawie 22 tysiące kopciuchów do likwidacji. Co zamierzają włodarze i obywatele takich gmin jak Wieliczka czy Biskupice, w których wymieniono poniżej 1 proc. swoich “kopciuchów”? Prawo mówi, że od 1 stycznia 2023 roku użytkowanie tych kotłów będzie zakazane i karane – komentuje Andrzej Guła, lider PAS.

Najwięcej kotłów pozostało do wymiany w Wieliczce (4796), a najmniej w Zielonkach (458).

Źródło: PAS

 

Redakcja GLOBEnergia