W Polsce działa 350 tys. pomp ciepła? W lipcu przybyło 2,4 mln deklaracji w CEEB

Każde źródło ciepła w Polsce podlega obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Według najnowszych statystyk z CEEB, do ewidencji 22 lipca 2022 r. wpłynęło prawie 7,4 mln zgłoszeń. Najnowsze dane wskazują, że na ten moment w Polsce zgłoszono ponad 233 tys. pomp ciepła. Ta liczba z pewnością wzrośnie, bowiem wypełnienie bazy nie osiągnęło jeszcze 100 proc. Ile jest pomp ciepła w Polsce? Jak zmieniła się liczba zgłoszeń w ciągu miesiąca?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Według stanu na 21 czerwca 2022 r. do bazy CEEB wpłynęło ponad 5 mln deklaracji. Do 22 lipca 2022 r. wpłynęło już prawie 7,4 mln zgłoszeń. Oznacza to, że mimo, że termin składania deklaracji minął wraz z końcem czerwca, to w ciągu ostatniego miesiąca przybyło prawie 2,4 mln zgłoszeń. W ostatnim tygodniu czerwca w bazie było 157 tys. deklaracji dotyczących pomp ciepła. Ile pomp ciepła zgłoszono na ten moment? Ile pomp ciepła będzie w bazie po osiągnięciu 100 proc. wypełnienia bazy?

Ponad 233 tys. pomp ciepła w Polsce

Na dzień 22 lipca 2022 r. ponad 233 tys. deklaracji w CEEB dotyczy pomp ciepła, z czego prawie 218 tys. to pompy ciepła w budynkach mieszkalnych. Pozostałe prawie 15,5 tys. to pompy ciepła w budynkach niemieszkalnych. Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), średni poziom wypełnienia bazy wg. rankingu gmin wynosi 65 proc. Oznacza to, że dane zebrane w CEEB nie są jeszcze kompletne. W dalszym ciągu deklaracji do CEEB nie złożono dla ponad ⅓ budynków w Polsce. Największy poziom wypełnienia odnotowało województwo wielkopolskie - 72 proc. Dalej w kolejności mamy lubuskie i kujawsko-pomorskie z wynikiem 69 proc.

Poziom wypełnienia bazy CEEB - dane z CEEB z podziałem na regiony.
Źródło: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB)

Biorąc pod uwagę aktualny poziom wypełnienia (dane na 22 lipca 2022 r.), łączna liczba pomp ciepła w Polsce po złożeniu 100 proc. wniosków może wynieść nawet ok 350 tys. 

Rynek pomp ciepła w Polsce

W 2021 r. polski rynek pomp ciepła rósł najszybciej w Europie. W 2022 r. ogólny wzrost rynku rok do roku wyniósł aż 66 proc. W ciągu roku sprzedano prawie 80 tys. pomp ciepła typu powietrze-woda i 5,6 tys. pomp ciepła typu solanka-woda. Łącznie, z pompami ciepła do c.w.u. w 2021 r. sprzedano około 93 tys. urządzeń. W latach 2019-2021 sprzedano 185 500 pomp ciepła (łącznie z pompami do c.w.u.).

Sprzedaż pomp ciepła w latach 2010-2021.
Źródło: PORT PC

CEEB - gdzie zgłosić źródło ciepła?

Deklarację do CEEB należy złożyć na stronie https://ceeb.gov.pl/. Do CEEB można zalogować się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, lub Mojego ID. W ramach CEEB można złożyć dwa formularze: formularz A oraz formularz B. Formularz A dotyczy budynków i lokali mieszkalnych. Z kolei formularz B jest przeznaczony dla budynków i lokali niemieszkalnych (użytkowych). Deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) można także zgłosić w urzędzie gminy.

Co z nowymi źródłami ciepła

Źródła ciepła uruchomione przed 1 lipca 2021 r. należało zgłosić do 30 czerwca 2022 r. Nowe źródła, czyli te uruchomione po 1 lipca 2021 r. należy zgłosić do CEEB w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia. UWAGA! W przypadku zmiany źródła ciepła konieczna jest aktualizacja deklaracji w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany. 

O tym co stanie się, gdy deklaracja do bazy nie zostanie zgłoszona? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Źródło: PORT PC

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA