W Polsce ma powstać pierwsza fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych

W zachodniej części Wrocławia stanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Inwestorem jest firma Roltec z Poznania. Realizacja projektu jest na etapie wstępnym - na razie 22 września firma złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Roltec planuje przeznaczyć 250 mln zł na fabrykę cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS, której moc wytwórcza wyniesie 50 MW rocznie. Jeśli inwestorzy nie napotkają na nieprzewidziane problemy, fabryka ma być oddana do użytku już w 2024 roku. 

W planach znajduje się budowa hali produkcyjnej, budynku biurowego oraz magazynu. Budowa fabryki oznacza również utworzenie 240 miejsc pracy. 

Na czym polega technologia CIGS? 

Technologia CIGS (Copper Indium Gallium and Selenide) odnosi się do technologii opartej na cienkich ogniwach fotowoltaicznych wykorzystujących cztery pierwiastki: miedź, ind, gal i selen. Charakteryzuje ją najlepsza odpowiedź widmowa (pochłanianie promieniowania) spośród wszystkich rozwiązań dostępnych na rynku. Dużym atutem jest również wysoka wydajność. 

Technologia CIGS umożliwia sprawną pracę nawet przy słabym naświetleniu i trudnych warunkach pogodowych, dzięki czemu gwarantuje o 15% wyższe uzyski w porównaniu do paneli krzemowych. Moduły skonstruowane przy jej użyciu w 98% podlegają recyklingowi. 

Jak będzie wyglądała fabryka?

Fabryka wraz z magazynem i pomieszczeniami biurowymi ma się mieścić przy ulicy Piołunowej we Wrocławiu. 

Ściana frontowa: 

Źródło: roltec.pl

Widok ogólny:

Źródło: roltec.pl

Budowa fabryki modułów w Polsce jest odpowiedzią na coraz wyższe standardy stawiane fotowoltaice przez Unię Europejską, których moduły chińskie w przyszłości mogą nie spełniać. Niewątpliwym atutem jest również fakt, iż posiadanie fabryki w Europie zapewnia większą stabilność dostaw w obliczu potencjalnych perturbacji politycznych. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia