Koncern Orlen rozpoczął w Polsce montaż ładowarek Supercharger przeznaczonych do elektrycznych samochodów marki Tesla. Pierwsze stacje ładujące zostaną uruchomione w Katowicach i Kostomłotach w okolicach Wrocławia.

fot. Tesla

Orlen rozpoczął współpracę z koncernem Tesla Motors w ub.r. W lipcu poinformowano, że Orlen uruchomi pierwsze stacje ładujące elektryczne auta w Niemczech. W lipcu 2015 poinformowano, że na niemieckich stacjach sieci STAR, należących do Orlen Deutschland, pojawią się punkty szybkiego ładowania aut elektrycznych marki Tesla. Pierwsze z nich miały tam powstać do końca sierpnia br. w miejscowościach Grimmen i Uckerferde.

Jest to efekt współpracy PKN Orlen z amerykańskim producentem i jednocześnie liderem rynku szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, firmą Tesla. Punkty ładowania w Niemczech, o nazwie „Supercharger”, są obecnie wyposażane w najszybsze porty na świecie. Będą mogły doładować maksymalnie 4 auta Tesla Model S zupełnie bezkosztowo. Ładowanie do 30 minut pozwoli nam pokonać trasę 270 km, po 40 minutach osiągniemy już 80%, a czekając 75 minut uzyskamy w pełni naładowany akumulator i będziemy w stanie przejechać nawet 460 km.

Jak mówił w lipcu 2015 Marek Podstawa, Członek Zarządu ds. Sprzedaży PKN ORLEN, współpraca z Teslą jest ukłonem w stronę klientów, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mobilne z korzyścią dla ochrony zasobów naturalnych. Dodaje też, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych.

W wydanym wówczas komunikacie zapowiedziano też, że w planach jest montaż podobnych ładowarek w Polsce i w Czechach.
Teraz w internecie pojawiły się informacje o tym, że Orlen rozpoczął prace nad uruchomieniem punktów Supercharger na terenie naszego kraju. Według zapowiedzi facebookowego profilu Moja Tesla pierwsze ładowarki pozwalające na zasilanie aut będą działały na stacjach Orlenu w Kostomłotach pod Wrocławiem oraz w Katowicach.
Orlen nie potwierdził na razie, że uruchomi w Polsce pierwsze ładowarki Supercharger, nie są też znane żadne terminy ich udostępnienia.

Niezależnie od planów Orlenu uruchomienia ładowarek Supercharger własne działania na tym polu prowadzi w Polsce Tesla Motors. Firma należąca do Elona Muska buduje swoją stację ładującą auta elektryczne przy hotelu City Park Hotel & Residence w Poznaniu.

Źródło: wirtualnemedia.pl, orlen.pl, globenergia.pl