W Polsce powstała fabryka szyb generujących energię elektryczną

Na terenie Polski powstała kolejna fabryka innowacyjnych rozwiązań fotowoltaicznych. W grudniu w Rzeszowie zostanie uroczyście uruchomiony zakład produkujący szyby z powłoką kwantową. Będzie to pierwsza tego rodzaju linia produkcyjna na świecie.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mowa o Quantum Glass, czyli transparentnych szybach z powłoką kwantową, które docelowo będą generować energię elektryczną. Rozwiązania łączące szyby z produkcją energii pozostają w centrum zainteresowania koncernów szklarskich, ale także producentów stolarki fasadowej i otworowej. Przyszłością budownictwa będą domy produkujące energię elektryczną nie tylko w standardowych panelach fotowoltaicznych, ale także dzięki rozwiązaniom BIPV (ang. building integrated photovoltaics), czyli modułom fotowoltaicznym przeznaczonym do integracji z budynkiem. Szyby produkujące prąd przetestowała już Żabka i centrum turystyczne w norweskim Dalsnibba.

Nadchodzi era kwantowa

Właścicielem fabryki będzie polski producent ML System. Linia będzie zlokalizowana w fabryce pod Rzeszowem. Jej budowa została zakończona, a uroczyste otwarcie przewiduje się na 16 grudnia 2021 roku. Poziom produkcji może sięgnąć poziomu 5 tys. m2 w skali miesiąca. W planie inwestora jest uruchomienie trzech linii produkcyjnych (QG, 2DGlass, Active Glass) – łączna zdolność produkcji będzie wynosiła 200 tys. m2 w skali roku.

Czas zwrotu inwestycji w szyby kwantowe sięga 5 lat. Szyby zamontowane w budynku nie dość, że spełniają tradycyjną rolę, to produkują energię słoneczną i zapewniają wysoki poziom izolacyjności. Dzięki wysokiemu współczynnikowi izolacyjności ograniczą nagrzewanie się pomieszczeń w budynku.

– Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną – wyjaśnia Dawid Cycoń, prezes Ml System.

ML System zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027 należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Spółka ma 13 patentów, a sześć kolejnych zgłoszeń czeka na rozpatrzenie

Polskie firmy podbijają rynek innowacji PV

Fabryka ML System nie będzie jedynym zakładem produkującym rozwiązania dla sektora PV. W maju 2021 roku otwarto pierwszą na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe projektu Saule Technologies. Z kolei Grupa UNIMOT uruchomiła w lipcu linię produkcyjną modułów fotowoltaicznych w hali należącej do PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim.

Local content w sektorze fotowoltaiki był jednym z tematów dyskusji podczas Kongresu Trendy Energetyczne 2021. Przedstawiciele polskich spółek przedstawili własną perspektywę rozwoju łańcucha dostaw dla sektora fotowoltaiki oraz pomp ciepła. Padły także pytania o opinie na temat zmian systemu prosumenckiego oraz budowę polskiej Gigafabryki PV oraz pomp ciepła. Przeczytaj RELACJĘ

Źródło: Gazeta Wyborcza