W Polsce powstanie jeden z największych parków OZE

Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że przekaże znaczne środki na budowę wielkoskalowej farmy fotowoltaiczno-wiatrowej w Polsce. Będzie to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce oraz jeden z największych parków OZE w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W styczniu zawarto umowę pożyczki o wartości 90 mln zł na budowę projektu Kleczew Solar & Wind, należącego do Grupy Lewandpol. Elektrownia o mocy ponad 200 MW powstaje już na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim.  Całkowite finansowanie zewnętrzne zabezpieczone na potrzeby realizacji inwestycji wyniosło 866 milionów zł.

W pierwszym etapie projektu do sieci przyłączone zostaną panele fotowoltaiczne n-type o łącznej mocy 193 MWp oraz turbiny wiatrowe o mocy do 19,2 MW. W efekcie park OZE będzie mógł zasilać bezemisyjną energią ok. 100 tys. gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części fotowoltaicznej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Pierwsza energia popłynie do sieci już w tym roku.

Pożyczki udzieli PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN. Jego głównym celem jest stworzenie warunków do szybszej rozbudowy projektu. Pożyczka uzupełnia pakiet finansowania senioralnego w kwocie 776 mln zł udostępnionego przez konsorcjum banków ING, PKO BP oraz mBank - czytamy w komunikacie PFR. 

- Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług – przekonuje Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

Rekultywacja obszarów pogórniczych

Co najważniejsze, elektrownia powstaje w znacznej części na terenach rekultywowanych, objętych historycznie wydobyciem węgla brunatnego. To symboliczny i ważny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. PFR podkreśla, że mimo dynamicznych zmian na rynkach energii i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, inwestowanie w polskie firmy, technologie i projekty z obszaru transformacji energetycznej przynosi konkretne efekty.

Lewandpol jest jednym z polskich inwestorów prywatnych. Jej właścicielem jest Andrzej Lewandowski – przedsiębiorca i sportowiec, kierowca wyścigowy.

Park OZE wzmocni już niemały potencjał technologii odnawialnej w Polsce. Jej łączna moc przekroczyła poziom 22 GW. Największym źródłem OZE w naszym kraju jest obecnie energetyka słoneczna, której moc zainstalowana przekroczyła poziom 11 GW. Na drugim miejscu uplasowały się wiatraki, których moc wynosi ok. 9 GW - według danych PSE. Obecnie w Sejmie trwają prace nad ustawą liberalizującą przepisy dla lądowych wiatraków w Polsce. 

Źródło: PFR