W Polsce powstanie jeden z największych w Europie bateryjnych magazynów energii

Przy elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec powstanie bateryjny magazyn energii elektrycznej o mocy minimum 200 MW i pojemności 820 MWh.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

PGE Polska Grupa Energetyczna PGE poinformowała o przyspieszeniu prac nad jednym z największych w Europie bateryjnych magazynów energii. Powstanie on w Żarnowcu koło elektrowni szczytowo-pompowej wraz z nowym przyłączem 400 kV.

W pierwszym kwartale tego roku magazyn został wpisany do rejestru Rynku Mocy. Realizowane prace projektowe doprowadziły do uzyskania dla niego warunków przyłączenia do sieci przesyłowej. W czerwcu 2022 roku projekt uzyskał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. W lipcu inwestor uzyskała promesę koncesji na magazynowanie energii.

Postępowanie na zaprojektowanie i dostawę magazynu oraz budowę przyłącza do sieci 400 kV zostanie uruchomione do końca 2022 roku.

Cel: Stabilizacja systemu oraz rozwoju źródeł OZE

Przyspieszenie prac w wynika w sytuacji na rynku energii i rosnących cen energii elektrycznej. Dzięki szybkiej reakcji urządzenia na zachodzące w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE) zmiany, magazyn energii zwiększy możliwości stabilizacji systemu oraz rozwoju źródeł OZE.

Otwarte postępowanie zakupowe pozwoli uzyskać PGE najlepsze na rynku warunki dostawy magazynu energii, a jego uruchomienie przyczyni się do ograniczenia wzrostu cen energii elektrycznej, dzięki magazynowaniu nadwyżek energii z OZE, kiedy jest ona tania, i oddawanie ich do sieci w godzinach, w których rośnie na nią zapotrzebowanie, a tym samym i cena.

Komunikat Polskiej Grupy Energetycznej PGE

Magazyn ma się też przyczynić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jak również zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Przemysłowy magazyn energii w z województwa opolskiego

To nie pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Co więcej, takie magazyny energii już świadczą usługi istotne dla bezpieczeństwa i niezawodności sieci. Niedawno na łamach GLOBENERGIA informowaliśmy, że w województwie opolskim pojawił się przemysłowy magazyn energii o mocy 3 MW i pojemności 774 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych, a sprawność systemu wynosi 86 proc. Magazyn z województwa opolskiego ma pojemność równą 774 kWh, czyli ponad 1000 razy mniejszą niż pojemność magazynu energii, którego budowa jest planowana w Żarnowcu.

Nasza redakcja uczestniczyła też w oficjalnym otwarciu magazyny energii na Górze Żar. Magazyn składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC (przekształcające prąd stały w przemienny) oraz stacji transformatorowej nN/SN. W rozmowie z redakcją GLOBENERGIA przedstawiciele poinformowali, że praca magazynu przewidywana jest na około 10 lat i dzięki niemu zostaną zbadane możliwości pracy takiej technologii w świadczeniu usług systemowych.

Źródło: GK PGE, Tauron

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia