W Polsce powstanie kolejna fabryka komponentów wiatrowych

Wczoraj została podpisana umowa dotycząca budowy kolejnej fabryki komponentów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z planami, w Gdańsku powstanie hala produkcyjna wież dla turbin wiatrowych o mocy 14 MW. Produkcja ruszy w 2025 roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

farmy wiatrowe

Polski podmiot państwowy - Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. - podpisał umowę z hiszpańskim producentem komponentów GRI Renewable Industries S.L. Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2025.

Przemysł 4.0

Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił, że Polacy tworzą łańcuch dostaw w sektorze offshore już od kilku lat. Współpraca z doświadczonym zagranicznym partnerem pozwala rozbudować zaplecze produkcyjne i serwisowe. Jest to także myślenie o dalszej przyszłości związanej z utrzymaniem technologii offshore wind na Morzu Bałtyckim.

- Nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 120 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW - poinformował Cezariusz Lesisz, prezes ARP/.

Działania związane z energetyką wiatrową (morską i lądową) umiejscowione zostały w jednym z czterech obszarów strategicznych – transformacja energetyczna i cyfrowa ku Przemysłowi 4.0. Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki.  

Kompetencje w rynku energii odnawialnej oraz w sektorze offshore posiada m.in. działająca w ramach GK ARP Grupa Przemysłowa Baltic, która prowadzi zróżnicowaną działalność gospodarczą skoncentrowaną w trzech segmentach: wieże wiatrowe, konstrukcje stalowe onshore/offshore, jednostki pływające. Grupa Przemysłowa Baltic wraz ze spółkami zależnymi przez ostatnie 10 lat wyprodukowały ponad 4000 sekcji lądowych wież wiatrowych, a także szereg trafostacji oraz komponentów dedykowanych MEW – informuje ARP.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., jako jeden z sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, które zakłada m.in. działania na rzecz local contentu. 

Fabryka w Szczecinie

Przypomnijmy, że w jesienią ubiegłego roku koncern PKN Orlen poinformował o budowie fabryki gondoli i piast dla turbin wiatrowych o mocy 15 MW. W fabryce w Szczecinie będą budowane komponenty duńskiego producenta Vestas. Ponadto obok - w Świnoujściu - powstanie port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych rozwijanych na Morzu Bałtyckim. 

Źródło: ARP, własne