W Polsce powstanie największa fabryka magazynów energii! Dynamiczny rozwój na rynku baterii

Szwedzka firma Northvolt , będąca dostawcą ogniw i systemów bateryjnych ogłosiła 5 lipca pozyskanie 1,1 miliarda dolarów na ekspansję produkcji materiału katodowego, ogniw i systemów bateryjnych w całej Europie. Pozwoli to na dostosowanie się do panującego na rynku dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na systemy magazynujące energię. Northvolt przeznaczy 200 milionów dolarów na budowę w Polsce największej fabryki magazynów energii w Europie. Polski rząd natomiast zapowiedział budowę podobnego zakładu na Śląsku. Czy Polska stanie się europejskim potentatem na rynku magazynowania energii?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Magazyny energii na fali

Kluczowe projekty tego szwedzkiego producenta to rozbudowa Northvolt Ett, uruchomienie megafabryki w Göteborgu w Szwecji w ramach wspólnej inicjatywy Northvolt i Volvo oraz budowa trzeciej gigafabryki Northvolt Drei w Heide w Niemczech. W tym samym czasie ma powstać fabryka materiału katodowego, Northvolt Fem, w miejscowości Borlänge w środkowej Szwecji. 

Peter Carlsson, dyrektor generalny Northvolt, zaznacza, że zabezpieczenie zdolności produkcyjnych akumulatorów ma fundamentalne znaczenie dla Europy. Przyszłość europejskiego rynku baterii rysuje się obiecująco z uwagi na inicjatywę powstającą w Polsce…

Największa fabryka magazynów 

Od 2018 firma działa także w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. W zakładzie w Gdańsku produkowane są systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne dla sektora przemysłowego i energetycznego. Baterie zastępują silniki spalinowe w różnego typu maszynach przemysłowych.

Obecnie Northvolt Poland inwestuje w Gdańsku 200 milionów dolarów w budowę w pełni zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 5 ha. Dzięki tej inwestycji powstanie pół tysiąca nowych miejsc pracy. Będzie to największa w Europie fabryka magazynów energii.

Plan firmy zakłada rozpoczęcie produkcji jeszcze w tym roku. Jej wydajność wyniesie 5 GWh. W perspektywie następnych lat ta liczba ma wzrosnąć do 12 GWh.

“Firma Northvolt jest obecna w Polsce od czterech lat i jesteśmy pod wrażeniem zarówno profesjonalizmu, jak i kalibru inżynierów oraz kadry pracowniczej, z którymi współpracujemy. Cieszymy się, że możemy zrekrutować 500 kolejnych” - komentuje Emad Zand, prezes Battery Systems w Northvolt.

Śląskie Magazyny Energii

Magazyny energii to nie tylko północ Polski. Warto wiedzieć, że restrukturyzacja Górnego Śląska przybiera różne formy. Rząd planuje budowę fabryki magazynów energii również w Jastrzębiu-Zdroju, która ma rozpocząć produkcję od 2024 r. Lokalizacja fabryki nie jest przypadkowa. Na obszarze górnośląskim istnieje niezagospodarowana infrastruktura pogórnicza, którą można w pewnej części wykorzystać.

Szacunkowa moc wytwórcza ma osiągnąć 1,2 GWh. Produkowane akumulatory mają mieć różne pojemności: od 0,5 kWh do 50 kWh. Ta inwestycja pozwolić na udział polskiego przemysłu w transformacji energetycznej. Janusz Gładysz, prezes Fundacji “Śląskie Magazyny Energii”, zauważa też konieczność stworzenia bazy edukacyjnej, szkolącej przyszłą kadrę pracowniczą.

W jednym z wywiadów Gładysz informuje, że szkoła pracownicza będzie miała profilu zawodowy, techniczny i wyższy. Zapewne nacisk będzie położony na kształcenie z zakresu elektroniki, by po uruchomieniu fabryk, stanowiska mogły być zajęte przez osoby wykwalifikowane kierunkowo. 

Źródło: northvolt.com, gov.pl, radio90.pl

Zobacz również