W Polsce powstanie zakład przetwarzający zużyte instalacje fotowoltaiczne

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

mikroinstalacje PV

W maju informowaliśmy, że władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum, którego celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Prace są realizowane w laboratoriach AGH, a w skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Słowacji i Czech. Porozumienie zakłada opracowanie technologii blisko stuprocentowego recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych. Polska uczelnia ma za zadanie przeprowadzić badania laboratoryjne oraz opracować metodę przetwarzania paneli. Badania przemysłowe odbywają się w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej zostaną zrealizowane w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach. Umowa przewiduje zakończenie badań przemysłowych do października 2022 roku, a wdrożenie i uruchomienie linii technologicznej nastąpi do końca 2023 roku.

2loop Tech poinformował, że sygnował list intencyjny z firmą fotowoltaiczną z Grupy Cyfrowy Polsat, który obejmuje współpracę w zakresie badań nad technologią recyklingu paneli fotowoltaicznych. Sygnatariusze chcą zbudować zakład przetwarzający zużyte instalacje PV. Spółka z Grupy Polsat zamierza również przekazywać próbki paneli fotowoltaicznych, wykonanych w różnych technologiach, celem doskonalenia procesu ich recyklingu. Strony planują powołać spółkę celową, która wybuduje zakład recyklingu ogniw fotowoltaicznych.

- Według wyliczeń amerykańskiego Departamentu Energii, około 95 proc. sprzedawanych obecnie paneli jest wyprodukowanych z krzemu krystalicznego, a więc ich ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Teoretycznie są tak zaprojektowane, aby wytrzymać dziesięciolecia, jednak przyjmuje się, że przeciętny okres funkcjonalności panelu wynosi maksymalnie 20 – 30 lat. W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane systemy fotowoltaiczne osiągną już kres swojej użyteczności i potrzebne są systemowe rozwiązania, aby zbudować efektywny system recyklingu – mówi prof. Barbara Tora z AGH, przewodnicząca rady naukowej 2loop Tech.

Jak dodaje, bezodpadowy recykling paneli pozwoli ochronić tak cenne obecnie zasoby i surowce, zwiększyć efektywność energetyczną a dzięki temu zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2),
Potencjał rynkowy recyklingu PV wydaje się obiecujący. Analitycy Research&Markets przyjrzeli się rozwijającemu się rynkowi recyklingu zużytych komponentów w energetyce słonecznej. Informowaliśmy na GLOBEnergia.pl, iż z raportu wynika, że wartość rynku sięga obecnie 50 mld dol., a wskaźnik CAGR w najbliższych latach wyniesie 19 proc. Szacunki są obiecujące, w szczególności w dobie dyskusji o recyklingu w sektorze fotowoltaiki.

W Polsce będzie ponad 100 ton zużytych paneli do przetworzenia

Panele fotowoltaiczne są już jednym z najpopularniejszych źródeł OZE na świecie, także w Polsce. Aktywa słoneczne w naszym kraju przekroczyły już poziom 4,2 GW mocy zainstalowanej. Szacuje się, że do 2025 r. łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce może sięgnąć 8 GW, chociaż pojawiają się głosy, że będzie to znacznie więcej. Do 2025 r. zostanie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli fotowoltaicznych. Średnia żywotność paneli wynosi dziś 20–30 lat. AGH informuje, że w najbliższych latach, w samej Polsce, do utylizacji lub recyklingu może trafić ponad 100 ton zużytych instalacji fotowoltaicznych.

Źródło: AGH, 2loop Tech

Zobacz również