Biomasa to wszystkie stałe składniki organiczne, które mogą służyć do produkcji energii.

 
Co roku w Unii Europejskiej udział biomasy, produkującej energię elektryczną i cieplną jest systematycznie większy. W 2013 roku biomasa była odpowiedzialna za około 91,8 MToe energii, czyli o 3,6% więcej w stosunku do 2012 roku. 
 
Produkty stanowiące biomasę właściwie w całości pochodzą z Europy, w ostatnich latach pojawił się import drewna z USA i Kanady co spowodowało pewne zachwianie między produkcją, a konsumpcją w krajach europejskich.   
 
 
Generalnie trend zużycia biomasy dla Europy nie jest jednolity. Niestety Polska obok Szwecji czy Holandii, znajduje się w grupie krajów, które odnotowały spadek czego powodem jest mniejsza aktywność w leśnictwie, a tym samym mniejsza ilość energii elektrycznej z biomasy. Z drugiej zaś strony kraje, w których promowane jest ogrzewanie paliwem drzewnym, jak Francja czy Wielka Brytania zużyły więcej paliwa z biomasy. Statystyki mówią o wzroście 1,8% (około 1,5 TWh) w produkcji prądu z biomasy w 2013 roku, dobijając do 81,6 TWh. Większy skok był w wykorzystaniu ciepła bo odnotowano wzrost  o 3,8% (2,7 Mtoe) w stosunku do 2012 roku, z czego do sieci ciepłowniczych trafiło 5,5%. 
 
Nawiązując do sytuacji Polski, mimo spadku produkcji energii z biomasy jesteśmy nadal na wysokim 5 miejscu dzięki dużej ilości elektrociepłowni wspomagających się spalaniem biomasy. Ilość wyprodukowanej energii w elektrociepłowniach dochodziła w 2012 roku niemal do 10 tys. TWh, co postawiło nad na  2 miejscu, zaraz po Szwecji, która przekroczyła granice 10 tys. TWh. Niestety w 2013 roku, wygenerowaliśmy aż o 1605 TWh energii mniej i spadliśmy na 3 miejsce. 
 
 
Bardzo mała część biomasy służy tylko do produkcji ciepła w krajach Unii Europejskiej, co można zobaczyć w poniższym zestawieniu.
 
 
Według Narodowych Planów dla OZE w roku 2020 wykorzystanie biomasy ma wzrosnąć niemal o 40%. Dla energii elektrycznej oznacza to wzrost w produkcji do 156,2 TWh, a biomasa na rynku energii elektrycznej w tej chwili jest w ciężkiej sytuacji.
Powodów jest kilka. Cena węgla jest ostatnio w konkurencyjnej cenie, jest to wynik masowego zużycia gazu i oleju przez Stany Zjednoczone. Innym powodem są coraz mocniej zaostrzone wymogi emisyjne w UE, a także ostra konkurencja innych odnawialnych źródeł energii. Produkcja ciepła z biomasy jest za to w korzystnej sytuacji, cena palet, wiórów, samego drewna jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do oleju opałowego, gazu zmiennego czy energii elektrycznej.  
 
Źródło: EurObserv’ER 2014