Według danych z dnia 19 marca 2021 r. w programie Czyste Powietrze złożono już 222 120 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 3 994 618 103 zł. W tym zawarte są 15 742  wnioski złożone w trybie podwyższonego poziomu dofinansowania na łączną kwotę dotacji – 342 456 316 zł.

Odnotowano także rekord w ostatnim tygodniu pod względem złożonych wniosków. Aplikację złożyło 3292 wnioskodawców na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 49 947 519 zł.

Wzrasta także liczba gmin, z którymi podpisano porozumienia – na dzień 19 marca br. było ich 1156. Zadeklarowano już podpisanie kilkuset nowych deklaracji współpracy. Gminy, które zgłoszą się do 31 marca br. mają szansę na uzyskanie bonusów o łącznej wysokości 100 mln zł, które pozwolą na sprawniejszą obsługę wnioskodawców oraz przyspieszą składanie aplikacji.


Inauguracja kampanii “Czyste Powietrze”

24 marca br. rozpoczęto kampanię informacyjną “Czyste Powietrze”. W związku z tym odbyła się debata z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, pełnomocnika premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomieja Orła, wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Programu Czysta Polska, Stanisława Janowskiego. Uczestnicy rozmawiali o wpływie smogu na zdrowie Polaków. Przedstawiciel MKiŚ przypomniał, że w polskich domach funkcjonuje jeszcze kilka milionów kopciuchów, czyli kotłów niskiej klasy, niespełniających norm emisyjnych (według Polskiego Alarmu Smogowego jest ich ok. 3 mln). Bartłomiej Orzeł wyjaśnił, że smog jest szczególnie widoczny w mniejszych miejscowościach. Ok. 60-80 proc. smogu pochodzi z niskiej emisji powstałej w wyniku ogrzewania domów. Szczególnie problem dotyczy Małopolski, Śląska i Dolnego Śląska. Najbardziej zanieczyszczonymi miastami w 2019 r. był Nowy Targ przed Rybnikiem i Suchą Beskidzką (najwyższy poziom stężenia benzo(a)pirenu).

W długoletnim procesie wymiany źródeł ciepła  w polskich domach ma pomóc Czyste Powietrze, którego budżet wynosi ok. 100 mld zł (do 2029 r.). Ma również wspomóc termomodernizację sektora bytowo-komunalnego. Głęboka termomodernizacja przekłada się także na obniżenie rachunków za energię energetyczną.

Minister Kurtyka powiedział, że resort chce zmobilizować środki krajowe, ale też płynące z Krajowego Planu Odbudowy. Budżet KPO w tym zakresie może wynieść nawet 3,8 mld euro tj. ok. 17 mld zł. Kurtyka powiedział, że w ciągu najbliższych lat MKiŚ chce wesprzeć wymianę źródeł ciepła w ok. 800 tys. gospodarstw domowych, ale także wymianę 1200 autobusów na pojazdy zeroemisyjne. Ponadto planowana jest poprawa efektywności energetycznej 250 szkół, budowa instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru o mocy minimum 400 MW.

Podczas debaty stwierdzono, że rola mediów jest istotna w szerzeniu informacji o programach wspierających wymianę kopciuchów. Media są kreatorem przekazu na temat jakości powietrza w Polsce. Bartłomiej Orzeł powiedział, że bez strony społecznej nie można byłoby rozmawiać o walce ze smogiem. To ona jako pierwsza zaczęła dyskusję na temat zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Wszystko zaczęło się od Krakowa, gdzie powstała inicjatywa Krakowski Alarm Smogowy. Orzeł podkreślił, że smog nie ma barw partyjnych – nie jest ani lewicowy, ani prawicowy. Jest to problem całego społeczeństwa w Polsce.

 

 

Redakcja GLOBEnergia