W programie Czyste Powietrze złożono wnioski na blisko 10 mld zł – które źródła ciepła są popularne?

Od początku funkcjonowania programu Czyste Powietrze jest on ciągle usprawniany. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że do tej pory w programie złożono ponad 524 tys. wniosków na kwotę blisko 10 mld zł. Jakich zmian w Czystym Powietrzu możemy się spodziewać? Które źródło ciepła jest teraz najbardziej popularne?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Celem programu Czyste Powietrze jest wymiana przestarzałych urządzeń grzewczych (kopciuchów) na te bardziej ekologiczne. Program ma ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. W ramach programu, oprócz dotacji do zakupu nowego urządzenia grzewczego beneficjenci mogą otrzymać dotację na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Ponad pół miliona wniosków w programie Czyste Powietrze

24 listopada 2022 r. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że ramach programu Czyste Powietrze złożono do tej pory ponad 524 tys. wniosków na łączną kwotę wynoszącą blisko 10 mld zł.

Ciepłe mieszkanie i ulga termomodernizacyjna

W ramach działań antysmogowych funkcjonują również dwa inne programy. Są to Ciepłe Mieszkanie - skierowane do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej oraz program Stop Smog - przeznaczony najbardziej zanieczyszczonym smogiem gminom.

Paweł Mirowski - wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze poinformował, że z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało 1,3 mln Polaków. Na inwestycje termomodernizacyjne wydali oni 21,4 mld zł.

Na Twitterze pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze dodał, że programy Ciepłe Mieszkanie i Stop Smog wiążą się ze wsparciem w wysokości 2 mld zł.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Zgodnie z zapowiedziami, na początku 2023 roku zostanie uruchomiony nabór wniosków w ramach nowej odsłony programu Czyste Powietrze. Zmiany przyjmą formę podwyższenia dotacji do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizacji domu. Szczegóły nowej odsłony programu zostaną przedstawione w grudniu 2022 roku. Zmiany mają być skierowane do osób najuboższych, aby pomóc w dobie rosnących cen energii elektrycznej i opału. Kwota pojedynczej dotacji w ramach programu Czyste Powietrze może przekroczyć poziom 100 tys. zł.

Pompa ciepła? Kocioł gazowy? Na co decydują się Polacy?

W 2022 r. mamy do czynienia ze znacznym wzrostem sprzedaży pomp ciepła. Sytuację na rynku pomp ciepła opisywaliśmy tutaj: Wciąż rośnie rynek pomp ciepła! Nowe dane PORT PC – wzrost o 121%. Według PORT PC, podobnie jak w 2021 r., głównymi czynnikami wpływającymi na tak istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda w Polsce jest ich atrakcyjność użytkowa, w tym wysoki komfort obsługi i wielofunkcyjność, korzystniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do innych źródeł ciepła oraz rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów.

Pompy ciepła w programie Czyste Powietrze

W tym roku na wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła niewątpliwie przełożyły się znaczne podwyżki cen nośników energii i paliw, które sięgnęły nawet ponad 100 proc. (rok do roku). Istotne znaczenie miała też ulga termomodernizacyjna oraz zmiana w programie Czyste Powietrze (od maja 2020 r.), zwiększająca finansowe wsparcie dla pomp ciepła. PORT PC zaobserwowało znaczący wzrost udziału wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w tym programie. W październiku 2022 r. udział pomp ciepła wyniósł aż 63 proc. w ogólnej liczbie wniosków na wymianę źródeł ciepła, podczas gdy w styczniu 2022 r. było to zaledwie 28 proc.

Dynamika wzrostu zainteresowania montażem pomp ciepła w ramach wymiany źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych w Polsce w kolejnych miesiącach 2022 r. - na podstawie wniosków składanych w programie Czyste Powietrze.
Źródło: PORT PC wg danych NFOŚiGW
Dynamika wzrostu zainteresowania montażem pomp ciepła w ramach wymiany źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych w Polsce w kolejnych miesiącach 2022 r. - na podstawie wniosków składanych w programie Czyste Powietrze.
Źródło: PORT PC wg danych NFOŚiGW

Sprzedaż pomp ciepła - jak będzie wyglądał IV kwartał?

W IV kwartale 2022 r. należy spodziewać się dalszych znacznych wzrostów sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda, na poziomie 135-140 proc. w stosunku do IV kwartału 2021 r. - podaje PORT PC. Organizacja przewiduje również wzrost sprzedaży gruntowych pomp ciepła ‒ o około 40 proc.

Prognoza dot. rynku pomp ciepła w 2022 r. w Polsce po trzech kwartałach 2022 r.
Źródło: PORT PC
Prognoza dot. rynku pomp ciepła w 2022 r. w Polsce po trzech kwartałach 2022 r.
Źródło: PORT PC

W 2021 r. sprzedano łącznie blisko 93 tys. pomp ciepła. Według zaktualizowanych prognoz PORT PC, w całym 2022 r. ich sprzedaż sięgnie ok. 200 tys. szt., w tym 185-190 tys. szt. w zakresie urządzeń typu powietrze-woda. Oznacza to, że udział pomp ciepła w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych sprzedanych w 2022 r. na polskim rynku (uwzględniając jej nieznaczny spadek w stosunku do 2021 r.) może wynieść blisko 30 proc.

Źródło: PAP, GLOBENERGIA, czystepowietrze.gov.pl, PORT PC

Zobacz również