W Rudzie Śląskiej powstanie kompleksowy punkt konsultacyjny “Czyste Powietrze”

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

prosument - nabór wniosków

Punkt konsultacyjno-informacyjny będzie odpowiedzialny za m.in. wspieranie mieszkańców Rudy Śląskiej w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie oraz pomoc przy rozliczaniu przyznanej dotacji. Zadanie będzie realizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Punkt ma zapewnić kompleksową obsługę mieszkańcom Rudy Śląskiej, którzy zdecydują się wziąć udział we wspomnianym programie.

- Dzięki działalności punktu będzie można załatwić wszystkie formalności w Rudzie Śląskiej. Punkt  będzie odpowiedzialny za udzielanie informacji osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie, a także organizację spotkań informacyjnych, a co najważniejsze za wsparcie w przygotowaniu wniosków o dotację oraz pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowania – wskazała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. - Podpisanie porozumienia to bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, ponieważ to kolejny krok w kierunku ekologii i ochrony środowiska – dodała.

Tomasz Bednarek, prezes katowickiego WFOŚ powiedział, że punkt to duże udogodnienie dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Dzięki temu będzie można uzyskać bezpośrednią pomoc i wsparcie bez konieczności wizyty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Województwo śląskie jest od samego początku liderem programu Czyste Powietrze. Tylko w tym województwie złożono już przeszło 42 tysiące wniosków o dofinansowanie. Bednarek poinformował, że w tej chwili wojewódzki fundusz przyjmuje ich tygodniowo około tysiąca. Wśród 20 najbardziej aktywnych gmin na terenie całego kraju, 16 to gminy z terenu województwa śląskiego.

Chcielibyśmy, by punkt ruszył już w sierpniu - powiedział Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Do dyspozycji mieszkańców będzie 4 przeszkolonych pracowników oraz 2 osoby nadzorujące zadanie. Punkt będzie czynny 4 dni w tygodniu w godzinach porannych i popołudniowych.

Złożono już ponad 274 tys. wniosków

Ogólnopolski program Czyste Powietrze to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W programie można ubiegać się o dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w podwyższonym poziomie dofinansowania. Od lipca funkcjonuje ścieżka bankowa, w ramach której można uzyskać preferencyjny kredyt na wymianę źródła ciepła lub termomodernizację budynku.

Według danych na 9 lipca 2021 roku, w programie złożono już 274 753 wnioski na łączną sumę dofinansowania sięgającą ponad 4,7 mld zł. W tygodniu od 3 do 10 lipca złożono w sumie 3895 wniosków.

Ponadto podpisano już łącznie 219 635 umów na dofinansowanie w wysokości 3,7 mld zł. Dotychczas wypłacono 1,7 mld zł środków.

Źródło: Miasto Ruda Śląska/NFOŚiGW/Czyste Powietrze

Zobacz również