W Sędziszowie ruszy linia produkująca moduły fotowoltaiczne. Trwa rozruch technologiczny

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

UNIMOT jest niezależnym importerem paliw ciekłych i gazowych, jednak od dłuższego czasu z pomocą spółki córki Avia Solar rozwija także segment fotowoltaiki poprzez sprzedaż instalacji PV. Rok temu firma zapowiedziała uruchomienie produkcji własnych paneli fotowoltaicznych, które będą sprzedawane pod marką AVIA Solar, która będzie w całości sfinansowana przez UNIMOT. Według doniesień medialnych, w Sędziszowie trwa już rozruch technologiczny, a produkcja modułów ma się rozpocząć w lipcu 2021 roku.

Prezes Adam Sikorski w rozmowie z Agencją ISBnews poinformował, że z poślizgiem rozpoczął się rozruch technologiczny linii do produkcji modułów fotowoltaicznych na terenie zakładu PZL Sędziszów. Produkcja rozpoczyna się w lipcu - do końca tego miesiąca mają być zaprezentowane pierwsze produkty PV. Wartość inwestycji wyniosła 500 tys. euro, a moc linii produkcyjnej - 15 MW. Według wcześniejszych zapowiedzi, moc będzie zwiększana do docelowych 150MW. Dostawcą linii produkującej miała być firma niemiecka, której zadaniem było uruchomienie linii na terenie zakładu w Sędziszowie Małopolskim oraz zapewnienie przeszkolenia pracowników, certyfikacji oraz wsparcia w budowie łańcucha dostaw surowców do produkcji.

PZL Sędziszów S.A. to znana fabryka z województwa podkarpackiego, która posiada 80 lat doświadczenia w produkcji specjalistycznej dla przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego. Spółka prowadzi także centrum badawczo rozwojowe skoncentrowane aktualnie na odnawialnych źródłach energii, które rozwija także produkcję baterii litowo – jonowych oraz magazynów energii. Aktualnie firma jest właścicielem marki Battery Guru, pod którą produkujemy baterie Li – ion do pojazdów elektrycznych.

Lokalne inwestycje w produkcję PV odpowiedzią na uzależnienie od importu

Na terenie Europy powstaje coraz więcej inicjatyw mających na celu uniezależnienie branży fotowoltaicznej od importu komponentów zza granicy, w szczególności z Azji. Ostatnio informowaliśmy o powstaniu linii produkcyjnej ogniw perowskitowych we Wrocławiu. Technologia uznawana jest za przełomową w sektorze energetyki słonecznej, gdyż wydrukowany materiał można zastosować praktycznie na każdej powierzchni. Z kolei władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum, którego celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Prace są realizowane w laboratoriach AGH, a w skład zespołu wchodzą naukowcy z Polski, Słowacji i Czech.

Organizacja branżowa European Solar Manufacturing Council (ESMC) przeprowadziła analizę przepływów handlowych w europejskiej branży PV, w wyniku której stwierdzono, że europejskie kraje obecnie borykają się z deficytem handlowym w wysokości 7,4 mld euro, prawie w całości obejmującym import ogniw i modułów fotowoltaicznych. Deficyt ten można przekształcić w lokalną produkcję fotowoltaiczną o wartości ok. 50 mld euro do 2026 r. Potrzebne są jednak inwestycje rzędu 20 mld euro, które powinny być uwzględnione w KPO.

Źródło: UNIMOT/Avia Solar/ISBNews

Zobacz również