W ciągu 4 kolejnych dni lotów samolot Pipistrel Alpha Electro pokona trasę ze stolicy Dolnego Śląska do Warszawy odwiedzając po drodze Górny Śląsk i Częstochowę. W ten sposób zbierane będzie doświadczenie i wiedza na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach. Producent informacje te zamierza wykorzystać w przyszłości w rozwoju i budowie infrastruktury lotniczej do ładowania samolotów.

Rozwój elektrycznych samolotów może być szybszy niż się wydaje

Samoloty elektryczne to zdaniem wielu lotniczych ekspertów przyszłość tej dziedziny transportu. Dziś na drodze do ich rozwoju stoi jeszcze wiele ograniczeń takich jak choćby mała pojemność baterii i w konsekwencji ograniczony zasięg.

Pamiętajmy, że pierwszy na świecie lot samolotu z silnikiem tłokowym w 1903 roku trwał tylko 12 sekund. Zaledwie 16 lat później samolot po raz pierwszy pokonał Atlantyk. Myślę, że rozwój samolotów elektrycznych będzie się dokonywał w podobnym tempie – przekonuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Pipistrel Alpha Electro – pierwszy seryjnie produkowany elektryczny samolot

Wykorzystywany przez Fortum samolot Pipistrel Alpha Electro jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samolotem ultralekkim o napędzie elektrycznym. Dwuosobowa maszyna, która wzbije się na polskie niebo, wyposażona jest w silnik elektryczny 60 kW. Jego prędkość przelotowa to 157 km/h. Bateria o pojemności 21 kWh jest w stanie zapewnić mu energię na 55-minutowy lot (z półgodzinną rezerwą). Ładowanie ładowarką o mocy 20 kW trwa godzinę. Dzięki zerowej emisji CO2 i niskiemu poziomowi hałasu loty mogą być prowadzone w okolicach dużych aglomeracji miejskich bez problemów spełniając normy emisji spalin i hałasu.

elektromobilność

Kursy elektrycznym samolotem pasażerskim – realne?

Koncerny lotnicze prowadzą już zaawansowane badania nad stworzeniem pierwszego elektrycznego samolotu pasażerskiego mogącego transportować ponad 150 osób. Szacuje się, że pierwsze tego typu maszyny pojawią się na niebie w ciągu najbliższych 10 lat.

Źródło: Fortum

Redakcja GLOBEnergia