Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawia Radzie Ministrów projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jak czytamy na stronie KPRM, obrady rozpoczną się o godz. 11:30.

Tzw. ustawa offshore była jednym z punktów przemówienia wiceministra klimatu i środowiska oraz Pełnomocnika ds. OZE Ireneusza Zyski w trakcie Trendów Energetycznych 2020. Pełnomocnik zapowiedział, że w tym tygodniu resort planuje przekazać projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych do Sejmu.

– Rada Ministrów w tym tygodniu powinna ten projekt przyjąć. W ustawie są uregulowania, które pozwalają na uzyskanie pomocy publicznej w pierwszej fazie na poziomie administracyjnym, w drugiej fazie od roku 2025 r. w ramach aukcji energii. Te rozwiązania regulacyjne spotkały się z bardzo pozytywną opinią ze strony biznesu i interesariuszy rynku – powiedział Ireneusz Zyska.

Jak powiedział Pełnomocnik ds. OZE, offshore wind na Bałtyku to duży projekt nie tylko w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, ale także w kontekście gospodarczym. Zyska powiedział, że według szacunków ekspertów, w najbliższych latach powstanie 70 tys. nowych, dobrze płatnych miejsc pracy. Zostaną zbudowane nowe porty instalacyjne, serwisowe oraz statki. Jak zauważył, dzisiaj już najwięksi producenci turbin wiatrowych produkują generatory o mocy 13 MW, a szacuje się, że w ciągu kilku lat technologia się rozwinie do tego stopnia, że turbina będzie miała moc 15 MW.

 

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom