Dyrektor naczelny SolarReserve – Kevin Smith – oświadczył, że wart 5 mld $ projekt zapewni 1500 – 2000 MW mocy, co jest wystarczające, by zasilić około 1 mln domów. Podobną ilość mocy może wytworzyć elektrownia jądrowa bądź 2000 MW-owa hydroelektrownia Hoovera na rzece Kolorado w USA i jest to znacznie więcej niż moc którejkolwiek istniejącej już elektrowni słonecznej na całym świecie.

„To ambitny projekt”, mówi Smith.

Projekt SolarReserve obejmuje przynajmniej 100 tys. heliostatów, które wychwytują wiązki promieniowania słonecznego i skupiają je na 10 wieżach wyposażonych w system magazynujący energię stworzony w oparciu o stopione kryształy soli. Stopiona sól, która jest podgrzewana do ponad 1000oC, następnie podgrzewa wodę i wytwarza parę, która podawana jest na turbinę, która może zasilać generatory 24/7. Dzięki systemom magazynującym energia słoneczna będzie mogła zostać zużytkowana również po zachodzie słońca.

„To daje możliwość zapewnienia energii odnawialnej, która jest dostępna 24 godziny na dobę”, dodaje Smith.

SolarReserve już teraz obsługuje liczącą 110 MW mocy skoncentrowaną elektrownię słoneczną w pobliżu Tonopah – Crescent Dunes Solar Energy Plant – która aktualnie dostarcza energię do domów w stanie Nevada. Firma zapewnia, że ta „całkowicie wolna od emisji”, skoncentrowana elektrownia słoneczna pracuje bez zapotrzebowania na zabezpieczenie w postaci gazu ziemnego czy ropy naftowej.

Crescent Dunes Solar Energy Plant

110 MW-owa elektrownia słoneczna Crescent Dunes Solar Energy Plant w pobliżu Tonopah, źródło: SolarReserve

„Magazyny energii zapewniają stałe dostawy energii elektrycznej, zarówno w dzień, jak i w nocy”, informuje SolarReserve i dodaje, że elektrownia „pomaga zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na czyste, odnawialne źródła energii”.

Smith podaje informację, że nowy projekt zacznie działać nie wcześniej niż za 2-3 lata. W momencie, gdy elektrownia rozpocznie pracę, przewiduje się powstanie około 3 tys. miejsc pracy na mniej więcej 7 lat.

Smith informuje także, iż firma będzie musiała wybudować nową infrastrukturę do przesyłu energii, zaś wygenerowana energia prawdopodobnie zostanie „wyeksportowana na kalifornijski rynek”.

Smith oświadcza, że wytypowano dwa potencjalne obszary w Nye County, na których projekt mógłby powstać. Niemniej pewne organizacje zajmujące się ochroną środowiska wyrażają obawy, jeśli chodzi o środowiskowy wpływ tego typu projektu.

„Projekt taki przekształca naturalne środowiska oraz obszary mieszkalne w strefy przemysłowe”, mówi Janine Blaeloch z organizacji Solar Done Right.

Źródło: EcoWatch