Według danych National Grid Plc, we wtorek 28 kwietnia w Wielkiej Brytanii minęło 19 dni bez spalania węgla w elektrowniach. Produkcję energii elektrycznej z paliw kopalnych w tym miesiącu obniżyła rekordowa produkcja z energii słonecznej!

W związku z ograniczeniami w handlu i przemyśle w Wielkiej Brytanii, obniżyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną, a wzrost konsumpcji krajowej został zrównoważony przez zmniejszenie zapotrzebowania na energię w przemyśle. Dzięki temu oraz rekordowej produkcji z energii słonecznej, Wielkiej Brytanii już od 19 dni udaje się pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną bez wykorzystania węgla.

Rekordowa produkcja z PV

Jak na twitterze poinformowało Solar Trade Association, w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii padł rekord dziennej oraz tygodniowej produkcji z PV.

W poniedziałek o godzinie 12:30 produkcja z PV osiągnęła 9,68 GW! W ubiegłym tygodniu energetyka słoneczna zapewniła ponad 11% zapotrzebowania na energię elektryczną w Wielkiej Brytanii, osiągając rekordowy poziom 485,41 GWh.

Produkcja z PV w Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu, Źródło: SPA twitter

Spadek wykorzystania węgla w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania z roku na rok zmniejsza swoją zależność od węgla, chcąc ograniczyć jego wykorzystanie jedynie do najzimniejszych zimowych dni. Udział węgla w miksie wytwarzania energii spadł z poziomu 40% do 2,5% w 2019 r. w zaledwie 7 lat!

Według założeń ekspertów, Wielkiej Brytanii uda się zrezygnować z węgla już w połowie tej dekady, a emisje zanieczyszczeń w kraju spadną do poziomów sprzed epoki przemysłowej.

Kiedy Polska będzie mogła dążyć do takich rekordowych wyników?

Źródła: Bloomerang, twitter

Redakcja GLOBEnergia