W wydaniu GLOBEnergia 2/2015 m.in. Mikroinstalacje – wymogi prawne i wsparcie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mikroinstalacje OZE wzbudzają niemałe zainteresowanie dzięki systemowi wsparcia zapisanemu w ustawie z 20 lutego 2015 o odnawialnych źródłach energii.

To spora nadzieja na rozwój domowych systemów fotowoltaicznych w Polsce (więcej informacji w artykule „Wymagania prawne stawiane mikroinstalacjom OZE”). Tak uzyskana energia elektryczna to także ekologiczny napęd dla pomp ciepła, dzięki czemu można uzyskać ciepło pochodzące w 100% z OZE. Niestety energię elektryczną nie zawsze możemy produkować wtedy, gdy potrzebujemy jej do zasilania urządzeń. Pomocny w tym przypadku może być net metering, czyli bilansowanie energii wyprodukowanej i sprzedanej oraz zakupionej od dostawcy energii. To coś, co na pewno nie podoba się koncernom energetycznym, a budzi spore nadzieje dla konsumentów. Nie jest jednak do końca jasne, na jakich dokładnie warunkach będzie rozliczana energia w tym systemie, dlatego przydałby się lokalny magazyn energii. Systemy grzewcze w tym celu wyposażone są w bufor, ale czy mamy szansę na jego elektryczny odpowiednik? To jeszcze kwestia przyszłościowa, ale na rynku pojawiają się duże zespoły baterii litowych. Producenci polecają je nie tylko do fotowoltaiki, ale także do magazynowania energii elektrycznej zakupionej w nocnej taryfie. Tylko jeszcze ta cena i pojemność… Pewnym powiewem świeżości i nadziei na przyszłość jest nowa propozycja Tesli, czyli domowy magazyn energii Powerwall o mocach 7 kWh lub 10 kWh. Projektant zadbał również o odpowiednią estetykę i możliwość montażu na ścianie (więcej w majowym dodatku GLOBEnergia+ na stronie www.globenergia.pl/plus).
Myśląc o instalacjach OZE, zastanawiamy się nad konkretnymi rozwiązaniami technicznymi i wyborem konkretnego producenta. Czy jakość produktu i jego cena powinny być jedynymi kryteriami? Rynek techniki grzewczej jest bardziej dojrzały od raczkującego rynku fotowoltaiki. Warto więc dogłębnie zastanowić się nad dostawcą – ile lat działa na rynku, czy posiada ogólnopolską sieć serwisową, jak długo ma zamiar oferować części zamienne do swoich urządzeń, jaki jest czas planowanej reakcji serwisu… Dobrym przykładem jest znak jakości pomp ciepła EHPA-Q, przy którym uwaga zwracana jest nie tylko na cechy produktu, ale także na lokalną sieć serwisową. Mam nadzieję, że takich standardów doczeka się cały rynek mikroinstalacji OZE.
Tradycyjnie zapraszam do kontaktu i spotkania z naszą redakcją. W maju organizujemy podczas poznańskich targów Green Power wydarzenie „GLOB PEŁEN ENERGII”. To spotkania z ekspertami oraz specjalistami poszczególnych technologii OZE. W połowie czerwca firmy wykonawcze zapraszamy do Mysłowic na nasze warsztaty fotowoltaiczne SOLAR+. Czerwiec kończymy w Kielcach, gdzie podczas targów SacroExpo prowadzimy konferencję „Technologie energooszczędne w budownictwie sakralnym. Jak zwykle sporo się dzieje. Mam nadzieję, że odwiedzi nas jak najwięcej naszych drogich Czytelników.
Grzegorz Burek
redaktor naczelny
W numerze:
TECHNIKA GRZEWCZA
Kompleksowe systemy grzewcze dla każdego budynku
Pompy ciepła – efektywność z klasą
Poradnik inwestora pomp ciepła
Hybrydowa pompa ciepła studium przypadku
Chłodzenie pasywne i aktywne. Rozwiązania systemowe w dziedzinie grzania i chłodzenia
2 rodziny – 1 pompa ciepła
Efektywność energetyczna i OZE na dużą skalę... Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Busku-Zdroju
ELEKTROENERGETYKA
Co ustawa o OZE zmienia... dla właścicieli mikro- i małych instalacji?
Komu zaufać, czyli krótki przewodnik po producentach modułów fotowoltaicznych
Polska jest jednym z największych rynków energetyki wiatrowej
Nowy sposób mocowania łączenia uchwytów i klem z szyną montażową
Warsztaty dla instalatorów systemów PV akredytowane przez Urząd Dozoru Technicznego
TOP 50 Moduły PV
INWESTOR/GMINA
Wsparcie dla inwestorów rolniczych
Klaster „Mazowiecki Sojusz Energetyczny”
Małopolski Certyfikat Budownictwa Energooszczędnego
Pierwszy wielorodzinny budynek pasywny w Polsce
I Ogólnopolski Kongres Niskiej Emisji
PONADTO W NUMERZE
Kiedy jedno serce to za mało...
Pogoda dla prosumenta
TOP 50 Rekuperacja
Wymagania prawne stawiane mikroinstalacjom OZE
Energooszczędne oświetlenie
Majowe targi GreenPower zapraszają
POL-ECO-SYSTEM nowe produkty i technologie dla zrównoważonego rozwoju
Wydanie dostępne w sklepie internetowym GLOBEnergia, link: