W Żarnowcu powstanie największy bateryjny magazyn w Europie – co wiemy o tym projekcie?
Już za kilka tygodni ma wystartować przetarg na zaprojektowanie i budowę wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii!
Podziel się
- PGE chce zbudować największy bateryjny magazyn energii w Europie.
- Magazyn powstanie w województwie pomorskim.
- Będzie magazynował między innymi energię z morskich farm wiatrowych.
W pobliżu elektrowni w Żarnowcu, czyli największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej, ma powstać kolejna rekordowa instalacja. Grupa PGE planuje budowę bateryjnego magazynu energii, który ma być największy nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
Jak duży?
Moc planowanego magazynu ma osiągnąć nawet 263 MW, a jego pojemność nie będzie mniejsza niż 900 MWh. Instalacja ma powstać w pobliżu elektrowni szczytowo-pompowej Żarnowiec, która może pracować z mocą 716 MW i zgromadzić taką ilość wody, która wystarcza do produkcji około 3 600 MWh.
Według danych PIME, pod koniec 2023 roku w Polsce zainstalowanych było 276 MW magazynów energii w technologii bateryjnej. Oznaczałoby to, że inwestycja PGE prawie podwoiłaby obecnie dostępne moce magazynowe w technologii bateryjnej! Oczywiście, mamy również magazyny w formie elektrowni szczytowo-pompowych (jak wspomniana elektrownia Żarnowiec), które łącznie mogą dostarczyć 1767,6 MW mocy. Żeby przeprowadzić skuteczną transformację energetyczną potrzebujemy jednak dużo więcej Na stronie PGE czytamy:
„Wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwórczym pociąga za sobą zwiększenie zapotrzebowania systemu elektroenergetycznego na magazynowanie energii. Dlatego przyspieszamy nasze inwestycje w tym obszarze. Bateryjne magazyny energii, jak ten planowany przy ESP Żarnowiec, zwiększą potencjał magazynowania energii, co wpłynie na poprawę stabilności KSE w warunkach transformacji energetycznej oraz zapewni źródło stabilnych przychodów dla PGE” – mówi Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec.
Budowa magazynu bateryjnego przyczyni się do zwiększenia możliwości regulacji systemu elektroenergetycznego. Magazyn będzie również mógł być wykorzystywany do bilansowania farm wiatrowych – tych lądowych (już istniejących) i tych morskich (które mają powstać w najbliższych latach). Żarnowiec znajduje się w końcu w województwie pomorskim, kilkanaście kilometrów od wybrzeża, przy którym mają powstać morskie elektrownie wiatrowe.
Kiedy powstanie magazyn?
PGE ogłosiło, że planuje rozpocząć formalne postępowanie przetargowe na przełomie czerwca i lipca 2024 – czyli już za kilka tygodni. Już teraz grupa publikuje warunki, jakie wykonawcy będą musieli spełnić, żeby wziąć udział w przetargu. Ważne będzie szczególnie dotrzymywanie terminów – finansowanie inwestycji będzie polegać częściowo na środkach z Krajowego Planu Odbudowy, dlatego opóźnienia w wykonaniu robót nie mogą wchodzić w grę. Postępowanie zakupowe prowadzone będzie w trybie przetargu nieograniczonego, wykonawca będzie odpowiadał za zaprojektowanie i budowę instalacji, w formule pod klucz, czyli od początku do końca.
Projekt jest już planowany od pewnego czasu i zdążył uzyskać szereg decyzji administracyjnych – podpisano umowę przyłączeniową, uruchomiono spółkę celową, uzyskano pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii oraz zgłoszono projekt do certyfikacji ogólnej na rynek mocy.
Źródło: PGE