Wallbox, PV i magazyn energii za darmo? Takiego programu dofinansowań jeszcze nie było!

Niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu z dniem 26-go września uruchomi nowy program dotacji dla kompleksowych instalacji ładowania elektryków. Do zgarnięcia jest naprawdę dużo, jednak zainteresowani dofinansowaniem muszą spełnić kilka konkretnych warunków. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

flaga Niemiec

Podziel się

Niemcy stawiają na elektryki

Ministerstwo wyszło z założenia, że teoretycznie każdy prosument może przerzucić się na prowadzenie samochodu elektrycznego. W związku z tym do dofinansowania kwalifikują się wyłącznie ci, którzy już jeżdżą samochodem elektrycznym – lub przynajmniej złożyli na nie zamówienie.

Od końca września będzie można się ubiegać o dotacje w wysokości do 10 200 euro z Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) na zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem i wallboxem. Co ważne, do dofinansowania nie kwalifikują się samochody hybrydowe i służbowe. 

Skorzystanie z nowego programu jest możliwe tylko, gdy beneficjent zobowiąże się do stworzenia kompleksowej instalacji. W jej skład musi wejść instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii elektrycznej oraz wallbox, czyli ładowarka samochodowa. Nie można pominąć żadnego z tych elementów. Finansowanie na takich zasadach w dość znaczący sposób przyczyni się do rozwoju instalacji OZE w domach Niemców. 

To się naprawdę opłaca

Osoby które do tej pory zastanawiały się nad zakupem elektryka, teraz nie mają nic do stracenia. Od 26-go września wraz z nabyciem nowego samochodu będzie można zyskać bardzo tanio całą przydomową infrastrukturę do jego ładowania. Jak rozkładają się kwoty dopłat do poszczególnych komponentów?

Instalacja fotowoltaiczna:

  • musi mieć co najmniej 5 kWp mocy zainstalowanej,
  • na każdy kWp przypada 600 euro dofinansowania
  • maksymalnie można uzyskać 6 000 euro

Magazyn energii:

  • pojemność co najmniej 5 kWh
  • 250 euro dofinansowania na kWh
  • maksymalnie 3 000 euro dofinansowania

Wallbox:

  • co najmniej 11 kW mocy ładowania
  • 600 euro stawki ryczałtowej
  • 1200 euro na ładowarkę dwukierunkową

Jak donosi portal agrarheute w obliczu obecnych cen komponentów do systemów fotowoltaicznych, instalację można zyskać praktycznie bez wkładu własnego. Kompleksowy system wymagany w regulaminie programu z fotowoltaiką 10 kWp, magazynem 10 kWh i wallboxem można zakupić już za 9 500 euro (bez materiałów instalacyjnych i usługi instalacji). W takim układzie na każdy z komponentów systemu przysługuje dofinansowanie w wysokości 6000 euro na fotowoltaikę, 2 500 euro na magazyn oraz do 1 200 euro na ładowarkę. 

Wprowadzając taki pakiet dofinansowań rząd pomógł sam sobie w wielopłaszczyznowej implementacji zielonej transformacji i osiągnięciu zamierzonych celów klimatycznych. Na pierwszy rzut oka chodzi o rozwój elektromobilności. Z drugiej strony akcja odbije się pozytywnie również na stabilności systemu elektroenergetycznego. Dzięki programowi Niemcy zaczną wyposażać swoje domy w magazyny energii i ładowarki dwukierunkowe. W taki sposób system zyska większą elastyczność w skali całego kraju. Będzie możliwe stabilizowanie napięcia poprzez pobór energii (ładowanie aut) w czasie nadprodukcji i wsparcie systemu podczas szczytowego zapotrzebowania. To z kolei może odbyć się za pomocą ładowarek dwukierunkowych i energii skumulowanej w magazynie. 

Źródło: agrarheute 

Zobacz również