Wallbox, PV i magazyn energii za darmo? Takiego programu dofinansowań jeszcze nie było!

Niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu z dniem 26-go września uruchomi nowy program dotacji dla kompleksowych instalacji ładowania elektryków. Do zgarnięcia jest naprawdę dużo, jednak zainteresowani dofinansowaniem muszą spełnić kilka konkretnych warunków.

Podziel się
Niemcy stawiają na elektryki
Ministerstwo wyszło z założenia, że teoretycznie każdy prosument może przerzucić się na prowadzenie samochodu elektrycznego. W związku z tym do dofinansowania kwalifikują się wyłącznie ci, którzy już jeżdżą samochodem elektrycznym – lub przynajmniej złożyli na nie zamówienie.
Od końca września będzie można się ubiegać o dotacje w wysokości do 10 200 euro z Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) na zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem i wallboxem. Co ważne, do dofinansowania nie kwalifikują się samochody hybrydowe i służbowe.
Skorzystanie z nowego programu jest możliwe tylko, gdy beneficjent zobowiąże się do stworzenia kompleksowej instalacji. W jej skład musi wejść instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii elektrycznej oraz wallbox, czyli ładowarka samochodowa. Nie można pominąć żadnego z tych elementów. Finansowanie na takich zasadach w dość znaczący sposób przyczyni się do rozwoju instalacji OZE w domach Niemców.
To się naprawdę opłaca
Osoby które do tej pory zastanawiały się nad zakupem elektryka, teraz nie mają nic do stracenia. Od 26-go września wraz z nabyciem nowego samochodu będzie można zyskać bardzo tanio całą przydomową infrastrukturę do jego ładowania. Jak rozkładają się kwoty dopłat do poszczególnych komponentów?
Instalacja fotowoltaiczna:
- musi mieć co najmniej 5 kWp mocy zainstalowanej,
- na każdy kWp przypada 600 euro dofinansowania
- maksymalnie można uzyskać 6 000 euro
Magazyn energii:
- pojemność co najmniej 5 kWh
- 250 euro dofinansowania na kWh
- maksymalnie 3 000 euro dofinansowania
Wallbox:
- co najmniej 11 kW mocy ładowania
- 600 euro stawki ryczałtowej
- 1200 euro na ładowarkę dwukierunkową
Jak donosi portal agrarheute w obliczu obecnych cen komponentów do systemów fotowoltaicznych, instalację można zyskać praktycznie bez wkładu własnego. Kompleksowy system wymagany w regulaminie programu z fotowoltaiką 10 kWp, magazynem 10 kWh i wallboxem można zakupić już za 9 500 euro (bez materiałów instalacyjnych i usługi instalacji). W takim układzie na każdy z komponentów systemu przysługuje dofinansowanie w wysokości 6000 euro na fotowoltaikę, 2 500 euro na magazyn oraz do 1 200 euro na ładowarkę.
Wprowadzając taki pakiet dofinansowań rząd pomógł sam sobie w wielopłaszczyznowej implementacji zielonej transformacji i osiągnięciu zamierzonych celów klimatycznych. Na pierwszy rzut oka chodzi o rozwój elektromobilności. Z drugiej strony akcja odbije się pozytywnie również na stabilności systemu elektroenergetycznego. Dzięki programowi Niemcy zaczną wyposażać swoje domy w magazyny energii i ładowarki dwukierunkowe. W taki sposób system zyska większą elastyczność w skali całego kraju. Będzie możliwe stabilizowanie napięcia poprzez pobór energii (ładowanie aut) w czasie nadprodukcji i wsparcie systemu podczas szczytowego zapotrzebowania. To z kolei może odbyć się za pomocą ładowarek dwukierunkowych i energii skumulowanej w magazynie.
Źródło: agrarheute