Warszawa przespała wymianę kopciuchów. Ekodoradcy będą pukać do drzwi

Stolica Polski tak jak inne duże miasta w Polsce, boryka się z problemem smogu. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), w tym roku do 2 grudnia w Warszawie wymieniono zaledwie 547 kotłów na węgiel i drewno. Magistrat poinformował naszą redakcję, że do wymiany pozostało szacunkowo ok. 15 tys. kopciuchów, oraz że planowana jest inwentaryzacja źródeł ciepła. Licznik Kopciuchów mówi o 14 453 kopciuchach, które trzeba wymienić do końca 2022 roku. Do działań będą zachęcać ekodoradcy. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Według najnowszych ustaleń PAS, w 2021 roku do 2 grudnia w Warszawie wymieniono zaledwie 547 kotłów na węgiel i drewno. Na łączną liczbę wymienionych warszawskich „kopciuchów” składa się 337 sztuk wymienionych przez mieszkańców miasta korzystających z warszawskiego programu dotacyjnego, 157 wymienionych w budynkach miejskich i tylko 53 z programu dotacyjnego Czyste Powietrze. Zastanawiająca jest w szczególności mała popularność programu Czyste Powietrze, zarządzanego przez NFOŚiGW - w ciągu 11 miesięcy z dopłat skorzystało tylko ponad 50 gospodarstw domowych.

Urząd Miasta informuje, że 1313 wniosków o wymianę kotła rozpatrzono pozytywnie, więc liczba kopciuchów zlikwidowanych w 2021 roku nieco wzrośnie. Do końca 2022 roku w stolicy mieszkańcy muszą pozbyć się jeszcze 14453 kotłów – wskazuje PAS na podstawie Licznika Kopciuchów.

Warszawiakom zostało jeszcze tylko 10 dni na złożenie wniosku o wysoką dopłatę do wymiany kotła.

- Od nowego roku dopłata będzie mniejsza aż o 20 proc. Dla składających wnioski po 1 stycznia dofinansowanie będzie zmniejszone o ok. 4 000 zł. Warto więc teraz złożyć wniosek. Za 376 dni dopłaty zamienią się w mandaty do 500 złotych za posiadanie „kopciucha” – wyjaśnia Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu.

Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu wskazuje, iż Warszawa i właściciele kopciuchów przespali ostatnie 4 lata.

- W 2017 roku, gdy przyjęto uchwałę antysmogową w Warszawie, dymiło około 18 tys. kotłów. Dziś wciąż pozostało prawie 15 tys. sztuk, co dobrze czuć w dzielnicach takich jak Wawer, Rembertów czy Białołęka. Mamy w Warszawie najwyższe dopłaty do wymiany kotła w Polsce, ale mieszkańcy nie kwapią się do wymiany. Porównanie Warszawy do innych miejscowości wypada bardzo niekorzystnie dla stolicy. Mieszkańcy podkrakowskiej gminy Liszki wymienili w tym roku 405 kotłów, natomiast warszawiacy – 390. Gminę Liszki zamieszkuje 17 tysięcy osób - to mniej niż jedno osiedle w stolicy – wyjaśnia Sergiej.

Uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego została przyjęta 11 listopada 2017 roku i nałożyła na mieszkańców Mazowsza obowiązek wymiany „kopciuchów” dając im na to ponad cztery lata. Niestety, nie widać znacznych efektów. 

Ekodoradcy będą pukać do drzwi

Lider PAS Andrzej Guła poinformował na Twitterze, że od 2022 roku ekodoradcy będą namawiać Warszawiaków do wymiany kotła. W tej sprawie przedstawicieli organizacji antysmogowej spotkali się z władzami stolicy.

Źródło: PAS, Twitter, własne

Zobacz również