Nic dziwnego, że miasto zwiększa dotacje na walkę ze smogiem. Moda na pozywanie warszawskiego smogu rośnie. Co więcej, pozywający wygrywają sprawy. Dopiero co, Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł oraz Tomasz Sadlik pozwali smog i wygrali sprawę, uzyskując łącznie zadośćuczynienie w wysokości 35 tysięcy złotych.

Podpisana w Warszawie uchwała dotyczy programu walki ze smogiem realizowanego w latach 2020-2022. Warszawa przeznaczy na dofinansowania 210 mln zł. Najwięcej zyskają Ci którzy wymienią kopciucha na pompę ciepła.

Usunięcie z Warszawy tzw. kopciuchów to główny element walki ze smogiem. By zmobilizować mieszkańców, proponujemy znacząco wyższe dotacje do likwidacji starych kotłów na ekologiczne źródła ciepła. Ułatwiliśmy też proces składania wniosków. Na zmianach skorzystamy wszyscy bo wszyscy odczujemy poprawę jakości powietrza – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Budynki jednorodzinne

Największą dotację dostaną ci mieszkańcy budynków jednorodzinnych, którzy zdecydują się na zainstalowanie pompy ciepła. Mogą liczyć nawet na 50 tysięcy złotych. Bardzo wysoką dotację mogą również otrzymać ci mieszkańcy budynków jednorodzinnych, którzy zdecydują się skorzystać z ciepła sieciowego. Mogą liczyć na 40 tysięcy złotych. Ci którzy zdecydują się na podłączenie do sieci gazowej otrzymają 10 tys. zł na nową lub modernizowaną instalację grzewczą. Wsparcia nie otrzymają mieszkańcy, którzy zamontują nowe kotły na paliwo stałe np. na pellet.

Budynki wielorodzinne

Dużym zarzutem dla płynnego działania programu Czyste Powietrze jest to, że nie obejmuje on domów wielorodzinnych. Takiego zarzutu nie można postawić warszawskim dotacjom.

W Warszawie, właściciele domów wielorodzinnych korzystając dotacji od miasta mogą otrzymać najwięcej. Kwota dotacji na pompę ciepła wzrośnie z 40 do 100 tys. złotych, zwiększy się też kwota wsparcia na przyłączenie takiego domu do sieci ciepłowniczej – z 20 do 90 tys. złotych. Miasto oferuje też 80 tys. złotych dotacji zamiast obecnych 15 tys. Tak samo jak w domach jednorodzinnych, wsparcia nie otrzymają mieszkańcy, którzy montują nowe kotły na paliwo stałe np. na pellet.

Wysokość dotacji

Na program walki ze smogiem realizowany w latach 2020-2022 Warszawa przeznaczy 210 mln zł. Najbardziej atrakcyjna suma dotacji przewidziana jest na 2019 i 2020 r. W kolejnych latach, wysokość dotacji będzie maleć. Od 2021 roku spadnie o 10%, a od 2022 o 30%.

Mieszkańcy Warszawy, będą mogli ubiegać się o dotację przez cały rok, a nabór wniosków rozpocznie się w drugiej połowie października. Zgodnie z przyjętym harmonogramem do grudnia bieżącego roku z miasta zniknie blisko 400 miejskich kotłów, w 2020 r. – 1 000, a w roku 2021 ostatnie 500.

Dotacje nie tylko na ekologiczne ciepło

Mieszkańcy decydujący się na montaż pompy i instalacji grzewczej mogą otrzymać dopłatę także na zakup paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Dopłata do paneli wynosi 1,5 tys. złotych za każdy 1 kW, maksymalna wysokość dopłaty to 15 tys. złotych. Aby móc zapewnić dotacje wszystkim chętnym, miasto zabezpieczyło w budżecie na 2020 rok 55,3 mln złotych.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła daje w pełni samowystarczalny system! Dotacje, które zostały w Warszawie właśnie podwyższone, pozwalają na połączenie tych dwóch instalacji! Co więcej, spośród wszystkich dotacji, to właśnie pompy ciepła są najbardziej promowane!

 

Źródła: warszawa.naszemiasto.pl, portalkomunalny.pl

Redakcja GLOBEnergia