Według raportu “Europe Solar Panel Recycling Market 2020-2027” przygotowanego przez analityków Research&Markets, wartość rynku recyklingu paneli fotowoltaicznych w Europie wyniosła 49,1 mln dolarów w 2020 roku. Eksperci przewidują, że ten rynek będzie rósł o 19 proc. rocznie w latach 2020-2027. W efekcie wartość rynkowa branży recyklingowej w Europie wzrośnie do poziomu 165,8 mln dolarów.

Rozwój rynku będzie napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na zeroemisyjną produkcję energii elektrycznej, rosnącym zapotrzebowaniem na energię z fotowoltaiki oraz rosnącym poparciem rządów europejskich dla zrównoważonego rozwoju.

Europa opracowuje kompletny recykling paneli PV

Jedna z firm europejskich opracowuje obecnie kompletny system recyklingowy, który umożliwi przetworzenie w całości modułów fotowoltaicznych. Metoda umożliwi w pełni odzyskanie wszystkich surowców. Najważniejsze z nich to krzem, srebro oraz szkło. Odzyskane materiały będzie można ponownie wykorzystać do produkcji modułów.
W Polsce także są podejmowane w tym zakresie działania. Władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech utworzyły konsorcjum, którego celem jest opracowanie innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych. Prace są realizowane w laboratoriach AGH.

Dlaczego recykling jest ważny?

Według wyliczeń amerykańskiego Departamentu Energii, około 95 proc. sprzedawanych obecnie paneli jest stworzonych z krzemu krystalicznego, w których ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z półprzewodników krzemowych. Są zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymały w różnych warunkach pogodowych przez dziesięciolecia. Panele fotowoltaiczne składają się z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych, które są zamknięte w plastiku i umieszczone między szkłem a warstwą tylną. Typowy panel ma metalową ramę, zwykle aluminiową, i zewnętrzne okablowanie miedziane. Budowę paneli wymaga więc dużo surowców, od których jest dziś uzależniony sektor OZE. Koszty ich wydobycia zaczęły rosnąć. Po drugie, panele funkcjonują przez 25-30 lat. Te cenne surowce mogą wylądować na składowisku odpadów, dlatego w celu korzystania w sposób całkowicie zrównoważony, niezbędne jest powtórne przetworzenie paneli w procesie recyklingu.

Kwestia opracowania skutecznych metod recyklingu modułów fotowoltaicznych oraz ich wdrożenie nie jest już tylko wyzwaniem branżowym. Unia Europejska planuje oprzeć transformację energetyczną na źródłach OZE, w tym fotowoltaice. Branża wskazuje, że potrzebne są pilne działania w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) i ochrony cennych zasobów i surowców. OZE oraz narzędzia zwiększające efektywność energetyczną mogą wpłynąć w 90 procentach na realizację celów dekarbonizacji gospodarki. W ciągu najbliższych kilku lat pierwsze zainstalowane wiele lat temu systemy fotowoltaiczne będą osiągały już kresu swojej użyteczności. Niezbędne są już dziś polityki rządowe, które umożliwią zbudowanie krajowych systemów recyklingowych.

Źródło: Research&Market, Resource-Recyckling

Redakcja GLOBEnergia