Potencjał pomp ciepła

Pompy ciepła są postrzegane jako inteligentny, wydajny i wszechstronny sposób ogrzewania i chłodzenia domów oraz przestrzeni komercyjnych. Zimą pompa pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i rozprowadza je po całym domu. Pompy mogą być także stosowane do ogrzewania i chłodzenia budynków czy podgrzewania wody. Mogą znaleźć swoje zastosowanie także w ciepłownictwie miejskim i przemysłowym. Zintegrowane wysokotemperaturowe pompy ciepła i instalacje połączonego ogrzewania i chłodzenia pomagają w przyspieszeniu dekarbonizacji procesów przemysłowych. Z tych oraz innych powodów ta technologia jest postrzegana jako kluczowa w dobie dekarbonizacji budownictwa, w szczególności mieszkalnego. Ich znaczącą rolę w zmniejszeniu emisji CO2 przypisują szczególnie Brytyjczycy. Sama technologia nie jest szczególną nowością i jest sukcesywnie implementowana w domach, także w Polsce. Eksperci CMI prognozują, że globalny rynek pomp ciepła wzrośnie o 7,4 proc. w okresie od 2020 do 2027 r. (wskaźnik CAGR), a jego wartość osiągnie poziom blisko 14 mld dol.

Rozwój budownictwa sprzyja instalacji pomp ciepła

Według ekspertów rozwijający się sektor mieszkaniowy będzie napędzał wzrost globalnego rynku pomp ciepła do 2027 r. Według danych US Census Bureau, tylko w lutym 2020 r. w Stanach Zjednoczonych wydano 1,46 mln pozwoleń na budowę, rozpoczęto prace budowlane przy 1,5 mln budynków oraz oddano do użytku 1,3 mln mieszkań. Oczekuje się, że rosnąca populacja w miastach przyczyni się również do wzrostu światowego rynku pomp ciepła.

Rynkowi pomp ciepła sprzyja także postępująca urbanizacja. Według Banku Światowego populacja miejska w Chinach wzrosła z 49,22 proc. w 2010 r. do 60,3 proc. w 2019 r. Trend ten jest ogólnoświatowy i w połączeniu z globalną polityką zrównoważonego rozwoju, właściciele domów będą coraz częściej decydować się na ekologiczne źródła ciepła. Rośnie także świadomość obywateli na temat potrzeby zmniejszenia emisji w budownictwie. W kwietniu 2021 r. firma Bradford White Water Heaters ogłosiła nową kampanię mającą na celu informowanie wykonawców i dystrybutorów na północy Stanów Zjednoczonych o zaletach energooszczędnych podgrzewaczy wody zintegrowanych z pompą ciepła.

Szansa dla rodzimych producentów oraz naukowców

Rosnące zapotrzebowanie na pompy ciepła tworzy lukratywne możliwości rozwoju dla graczy na światowym rynku. Dla przykładu w kwietniu 2021 r. firma Daikin Manufacturing Germany ogłosiła plany zwiększenia produkcji pomp ciepła w swoim zakładzie w Güglingen w Niemczech poprzez dodanie nowej linii produkcyjnej. Firma planuje wyprodukować około 20 tys. sztuk pomp ciepła do końca 2021 r., aby zaspokoić rosnący popyt w UE.

Branża rozwija się także na rynku polskim. Według danych PORT PC od 2017 r. rynek pomp ciepła typu powietrze/woda wzrósł ponad 5 krotnie. Cały rynek pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania wzrósł o około 77 proc. w stosunku do 2019 r., a cały rynek pomp ciepła – o ok. 52 proc. W 2020 r.  sprzedano ok. 56,5 tys. pomp ciepła łącznie z pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowe. Na rynku polskim występuje kilkadziesiąt marek różnych producentów i dystrybutorów pomp ciepła.

Nie bez znaczenia pozostaje także sfera naukowo-innowacyjna. Większy poziom finansowania badań (B+R) sprzyja rozwojowi technologii grzewczych. W marcu 2021 r. Centrum Budynków Wysokowydajnych Uniwersytetu Purdue w West Lafayette otrzymało od Departamentu Energetyki USA (DOE) dotację w wysokości 1,25 mln dol. na opracowanie nowatorskiej technologii elektrochemicznej dla pompy ciepła.

Źródło: Business Wire

Redakcja GLOBEnergia