Wbito pierwszą łopatę na terenie budowy zakładu magazynów energii w Gdańsku

W lutym informowaliśmy, że szwedzka firma Northvolt, założona przez byłego pracownika Tesli, zbuduje w Gdańsku zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwoje modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Produkcja ma ruszyć 2022 roku. Wczoraj na placu budowy wbito pierwszą łopatę.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Inwestor informował, że fabryka o powierzchni 50 tys. m2 będzie powstawała w dwóch etapach, z początkową produkcją 5 GWh w skali roku, docelowo będzie wynosiła 12 GWh. Fabryka będzie otrzymywała dostawy ogniw litowo-jonowych z gigafabryki Northvolt Ett, zlokalizowanej w Skellefteå w Szwecji. Nakłady inwestycyjne wyniosą prawie 750 mln zł. Inwestorzy wskazują, że w ramach projektu powstanie 500 nowych miejsc pracy. Dlaczego Gdańsk? Już w 2018 roku Szwedzi wskazywali, że o wyborze Gdańska na lokalizację fabryki zadecydowały m.in. jego walory logistyczne, a także potencjał powstającego w regionie klastra przemysłu elektrotechnicznego. Działalność Northvolt w Polsce zainaugurowano uroczyście 23 października 2018 roku.

O jaki rodzaj baterii mowa? W lutym Szwedzi informowali, że inwestycja ma zwiększyć zdolność produkcyjną modułów i systemów akumulatorowych w celu realizacji kontraktów, które Northvolt zawarł z klientami poszukującymi długoterminowych umów na dostawy na dużą skalę dla kompletnych rozwiązań systemów akumulatorowych na rynkach sieciowych i przemysłowych.

Rozpoczęto budowę zakładu produkcyjnego Northvolt w Gdańsku

Pomorski Urząd Województwa poinformował 8 grudnia, że budowa fabryki umożliwiającej montaż najnowocześniejszych, zrównoważonych systemów magazynowania energii, została rozpoczęta. Na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, na zapleczu terminalu DCT wbito dziś pierwszą łopatę. Gościem uroczystości był Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, który odczytał także list Premiera RP Mateusza Morawieckiego skierowany do organizatorów i uczestników przedsięwzięcia.

 - Już wkrótce Polska, zyska fabrykę o wysokim stopniu automatyzacji i digitalizacji procesów. Będzie ona wspierać transformację europejskiej sieci energetycznej i przemysłu w uniezależnieniu od paliw kopalnych. Nowa inwestycja Northvolt to dla naszego kraju także kolejny, szczególnie istotny element na industrialnej mapie rozwoju. Dzięki takim ambitnym projektom najlepiej kształtuje się środowisko nowoczesnego przemysłu 4.0 – napisał Prezes Rady Ministrów

Northvolt jest europejskim dostawcą wydajnych ogniw i systemów bateryjnych wysokiej jakości. Założona w 2016 roku, aby wesprzeć ukierunkowanie Europy w stronę zdekarbonizowanej przyszłości, firma poczyniła szybki progres w stworzeniu najbardziej ekonomicznej baterii litowo-jonowej na świecie z minimalnym śladem CO2. Aktualnie zatrudnia ponad 2300 osób na całym świecie.

Źródło: Northvolt, PUW w Gdańsku, własne

Zobacz również