Hyperloop już powstaje! Futurystyczna kolej próżniowa będzie testowana we Francji.

Hyperloop to rodzaj pociągu, który ma zrewolucjonizować transport. Poruszające się w próżniowej tubie „lokomotywy” będą w stanie osiągać prędkości niedostępne nawet dla samolotów, a przemieszczanie się pomiędzy większymi miastami Europy czy Stanów Zjednoczonych stanie się kwestią mniej niż godziny.

Pomysł na wcielenie w życie tej technologii pojawił się już kilka razy – jednym z wcześniejszych pomysłodawców był nawet Elon Musk, twórca marki samochodów elektrycznych Tesla. Mimo tego, że porzucił on swój projekt, inna firma z amerykańskiej Kalifornii zaangażowała się w zrealizowanie jego wizji.

HyperloopTT planuje utworzenie w Stanach Zjednoczonych sieci takich „kolei”, które będą łączyły większe miasta. Transport pomiędzy nimi będzie odbywał się z prędkością rzędu 1000 km/h. Znajdujące się w próżniowej tubie kapsuły będą wykorzystywały zjawisko lewitacji magnetycznej, a wysokie podciśnienie spowoduje zassanie specyficznego „wagonu” do środka. Co ciekawe, w jego wnętrzu będzie całkiem sporo miejsca – średnica tunelu to aż 4 metry.

The test track (artist's impression) will help US firm Hyperloop Transportation Technologies develop its version of the Hyperloop system, which promises to propel passengers through near-vacuum tubes in small pods travelling at speeds of up to 670mph (1,000kph)

Eksperymentalny odcinek nowatorskiego transportu zostanie utworzony we francuskiej miejscowości Toulouse. Pierwszy z nich będzie miał długość zaledwie 320 metrów i posłuży głównie do testowania kapsuł. Ta faza projektu zakończy się jeszcze w obecnym roku.

Po nim zostanie zbudowany kolejny prototyp, tym razem o długości kilometra. Tunel ciśnieniowy ma zostać zawieszony na słupach, które będą pełniły funkcję ochronną podczas ewentualnych trzęsień ziemi. Cała konstrukcja ma być gotowa już w 2019 roku.

Co ciekawe, HTT podpisało już umowy na budowę takich sieci w USA, Korei Południowej i Indiach. Wygląda więc na to, że świat w końcu rzeczywiście doczeka się tych futurystycznych środków transportu. Kalifornijska firma udostępniła zdjęcia z budowy, jednak cała masa szczegółów jest wciąż pod znakiem zapytania. Wiele osób uważa podróż z taką prędkością za ryzykowną, ewentualne awarie mogą być tragiczne w skutkach dla pasażerów.

A second full-scale system that stretches 0.6 miles (1 kilometre) elevated above the ground by pylons will be completed in 2019, the firm said. Pictured is one of HTT's tube sections, delivered to the company's European research and development facility last week

Źródło: HyperloopTT

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia