We Wrocławiu powstanie fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych

Jeden z producentów ogniw w technologii CIGS planuje uruchomienie pierwszej w Polsce fabryki cienkowarstwowych ogniw PV. Zgodnie z harmonogramem, oficjalnie otwarcie pierwszej linii nastąpi w 2023 roku.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

We Wrocławiu powstanie kolejna fabryka komponentów dla energetyki słonecznej. Rok temu informowaliśmy, że w tym mieście otwarto linię produkcyjną perowskitowych ogniw fotowoltaicznych. To pierwsza na świecie fabryka ogniw projektu Saule Technologies – wrocławskiej firmy Olgi Malinkiewicz.

Tym razem o nową fabrykę pokusi się polska firma Roltec, założona w woj. wielkopolskim. Projekt obejmuje budowę i uruchomienie zakładu produkcyjnego paneli fotowoltaicznych, w tym hali produkcyjno-magazynowej z aneksem technologicznym i częścią socjalną oraz budynku biurowego wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną. W fabryce zlokalizowanej na Jerzmanowie, osiedlu w południowo-zachodniej części Wrocławia, będzie zatrudnionych ok. 240 osób. Roczna zdolność produkcyjna zakładu wyniesie 50 MW. Inwestycja pochłonie 250 mln zł.

Produkowane ogniwa to technologia opracowana przez niemiecką spółkę Solibro Gmbh, udoskonalana przez Roltec. CIGS (Copper Indium Gallium and Selenide) podbijają przede wszystkim rynek konstrukcyjny i budowlany. Cechuje je wysoka wydajność, są nietoksyczne i w 90 proc. podlegają recyklingowi.

Przedstawiciele inwestora informują w wywiadach, że pomysł budowy fabryki jest następstwem powstania laboratorium, w którym prowadzone były badania w różnych kierunkach. Powstał w nim nawet robot do czyszczenia powierzchni modułów na farmach słonecznych.

Przypadek

Technologia CIGS może być znaczącą konkurencją dla chińskich modułów bazujących na krzemie. W ostatnim czasie coraz głośniej europejska branża apeluje o wsparcie lokalnych producentów komponentów fotowoltaicznych. Zainteresowanie tą technologią było dla Roltec przypadkowe. Taka fabryka znajduje się tylko w Niemczech oraz kilka poza Europą.

Tak się złożyło, że akurat w tym czasie, kiedy my już tę technologię opanowaliśmy, w Niemczech pojawiła się okazja zakupu maszyn z likwidowanej fabryki paneli CIGS. Kupiliśmy maszyny. To się świetnie zgrało z naszymi pracami naukowymi, zupełnie przypadkiem. Skorzystaliśmy z faktu, że chińscy właściciele niemieckiej fabryki uznali tę technologię za niebezpieczną konkurencję dla potężnie rozwiniętego przemysłu fotowoltaicznego w Chinach – mówi jeden z przedstawicieli inwestora w rozmowie z GazetaWrocławska.pl.

W Żylicach koło Rawicza znajduje się dział badawczo-rozwojowy, gdzie inwestor zbudował już pilotażową linię produkcyjną. Będzie tam powstawać kilkaset paneli rocznie, które będą tam też certyfikowane. W Żylicach w większej niż laboratoryjnej skali (2 MWp rocznie) będziemy badać procesy i w pełni przystosować do masowej produkcji – informowali w listopadzie przedstawiciele inwestora.

Źródło: Roltec, Gazeta Wrocławska

Zobacz również