Według rodziców elektryczne autobusy szkolne zwiększają szczęście ich dzieci

Zdjęcie autora: Maciej Bartusik

Maciej Bartusik

redaktor GLOBENERGIA

Według badań przeprowadzonych wśród amerykańskich rodziców przez Highland Electric Fleers, niemal dwie trzecie (65%) ankietowanych woli, aby ich dzieci były wożone do szkoły autobusem elektrycznym niż spalinowym. Co jeszcze możemy wyczytać z wyników?

  • Według badania Highland Electric Fleets 65% amerykańskich rodziców woli elektryczne autobusy szkolne, a 63% uważa, że poprawiają one szczęście ich dzieci, podkreślając kwestie zdrowia i jakości powietrza.
  • Obecnie tylko 2,5% z 500 tys. autobusów szkolnych w USA to pojazdy elektryczne.
  • Rodzice dzieci z astmą i niepełnosprawnościami szczególnie cenią ciche, komfortowe i bezemisyjne elektryczne autobusy jako korzystne dla zdrowia i funkcjonowania społeczności.

Większość rodziców opowiada się za elektrycznymi autobusami szkolnymi

Aż 65% rodziców w Stanach Zjednoczonych wolałoby, aby ich dzieci podróżowały do szkoły elektrycznymi autobusami zamiast tradycyjnymi pojazdami napędzanymi silnikiem Diesla – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Highland Electric Fleets. Co więcej, 63% badanych rodziców uważa, że ich dzieci byłyby szczęśliwsze, korzystając z elektrycznych środków transportu szkolnego.

Wsparcie dla elektrycznych autobusów szkolnych jest ścisło powiązane z troską rodziców o zdrowie swoich dzieci. Ponad dwie trzecie ankietowanych (68%) uważa, że zdrowie fizyczne ich pociech uległoby poprawie dzięki codziennym przejazdom elektrycznymi autobusami. Jeszcze więcej, bo aż 89%, wskazuje jako najważniejsze kwestie jakość powietrza oraz bezpieczne i zdrowe warunki transportu do szkoły.

Autobusy elektryczne eliminują emisję szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek węgla i tlenki azotu, które negatywnie wpływają na jakość powietrza. Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka chorób układu oddechowego, szczególnie wśród dzieci, które są bardziej podatne na skutki zanieczyszczeń.

Szkolna elektromobilność w Ameryce

Obecnie jedynie 2,5% z szacowanej liczby 500 tysięcy autobusów szkolnych w Stanach Zjednoczonych to pojazdy elektryczne – obejmuje to zarówno autobusy już używane, jak i te dopiero zamówione lub sfinansowane. Choć ta liczba wciąż jest niewielka, różne inicjatywy rządowe i lokalne starają się przyspieszyć transformację sektora transportu szkolnego.

Kluczowym krokiem w tym procesie było przeznaczenie 5 miliardów dolarów na zakup czystych energetycznie autobusów elektrycznych w ramach Bipartisan Infrastructure Act z 2021 roku. Inwestycje te stanowią solidną podstawę do modernizacji floty szkolnych pojazdów i zwiększenia ich dostępności w przyszłości.

Krok w kierunku zdrowej przyszłości

Duncan McIntyre, założyciel i dyrektor generalny Highland Electric Fleets, zauważył, że elektryczne floty autobusów mogą odgrywać ważną rolę w bilansowaniu dostaw energii, magazynując nadmiar prądu lub oddając go do sieci w razie potrzeby. Zwrócił także uwagę, że elektryczne autobusy oferują cichsze i bardziej komfortowe podróże, co doceniają zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. „Regeneracyjny system hamowania sprawia, że podróż jest niemal medytacyjnym doświadczeniem dla kierowcy i uczniów” – dodał.

Szczególne znaczenie elektrycznych autobusów podkreślają rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. McIntyre zaznaczył, że to właśnie oni często stają się najgłośniejszymi zwolennikami tego rodzaju transportu. „Obniżenie poziomu hałasu zmniejsza ich niepokój, co przekłada się na znaczącą poprawę w codziennym funkcjonowaniu ich dzieci”.

Brooke Petry, organizatorka z Moms Clean Air Force, zauważyła, że jako matka nastolatka z astmą cieszy się z rosnącej świadomości na temat korzyści, jakie autobusy elektryczne przynoszą całym społecznościom. „Wiemy, że zanieczyszczenia z rur wydechowych mogą wywoływać ataki astmy, przyczyniać się do powstawania nowotworów i wpływać na zdolności uczenia się naszych dzieci” – podkreśla Petry. „To zanieczyszczenie nie dotyczy tylko dzieci jeżdżących autobusami. Wpływa na wszystkich w społeczności. Każde dziecko zasługuje na czyste powietrze, zwłaszcza gdy jego zapewnienie jest w zasięgu ręki”.

Źródło: Forbes