Węgiel vs. gaz ziemny – które paliwo grzewcze jest popularniejsze w CEEB?

Węgiel, gaz ziemny, pellet czy drewno CEEB

Paliwa kopalne i biomasa dominują jako paliwa wykorzystywane przez większość zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków instalacji grzewczych. Które paliwo jest najczęściej używane i czy ten trend utrzyma się na dłużej? Czy króluje węgiel, czy może gaz ziemny? Przedstawiamy aktualne dane z CEEB!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA
Węgiel, gaz ziemny, pellet czy drewno CEEB

Podziel się

Portal Termomodernizacja.pl uzyskał od Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) dane dotyczące struktury paliw wykorzystywanych w urządzeniach grzewczych zgłoszonych do bazy CEEB. Chociaż ogrzewanie gazowe dominuje wśród typów źródeł ciepła, to gaz ziemny nie zajmuje pierwszego miejsca wśród najpopularniejszych nośników energii. Minimalnie wyprzedza go węgiel kamienny i paliwa pochodne. Należy zaznaczyć, że w bazie CEEB rozróżnia się kotły automatyczne od tych z załadunkiem ręcznym – stąd ta różnica, jeśli chodzi o typ urządzenia grzewczego. 

Najnowsze statystyki CEEB

Gaz ziemny stosuje się według CEEB w następujących urządzeniach: kocioł, bojler, podgrzewacz przepływowy czy kominek gazowy. Paliwa stałe również mogą być używane nie tylko w kotłach, ale także w kominkach, piecach kaflowych, piecokuchniach, kozach oraz trzonach kuchennych. Zdarza się, że osoby składające deklarację wskazują więcej niż jedno paliwo, dlatego jedno źródło ciepła może korzystać zarówno z węgla, jak i biomasy. Jeśli mówimy o kotłach gazowych, to działają one na jeden rodzaj paliwa. Jakie jeszcze informacje przekazał GUNB?

“[...] zaznaczamy, że są to liczby urządzeń, a nie liczby adresów, w których występują takie paliwa (przykład: na jednym adresie występują dwa kotły na paliwo stałe, oba opalane węglem – daje to ‘węgiel i paliwa węglopochodne – 2’)” – poinformował GUNB.

Węgiel, gaz ziemny, pellet czy drewno - jakie paliwo jest najpopularniejsze według danych zgromadzonych w bazie CEEB? Chcesz wiedzieć, ile jest pomp ciepła w Polsce? Koniecznie sprawdź nasz najnowszy materiał!

Węgiel vs. gaz ziemny – różnica jest niewielka

Różnica między liczbą źródeł ciepła zasilanych węglem i paliwami węglopochodnymi a tymi opartymi na gazie ziemnym wynosi jedynie 4596 – według danych z 19 sierpnia 2024 roku. W przybliżeniu można powiedzieć, że jest ich po 3,35 mln. Biorąc pod uwagę malejącą popularność montażu kotłów węglowych i dalsze postępowanie likwidacji kopciuchów w ramach programów dotacyjnych i dzięki uchwałom smogowym, można przypuszczać, że urządzenia na gaz ziemny wkrótce zajmą pierwsze miejsce. Warto także dodać, że nie każde zgłoszone źródło ciepła oparte na węglu faktycznie wykorzystuje to paliwo do spalania. Tak jak wspomniano – niekiedy zdarza się, że węgiel został zaznaczony jako paliwo dodatkowe, a spalany jest inny opał, np. drewno kawałkowe. Urządzeń grzewczych, które spalają biomasę, jest łącznie ponad 2,6 mln (drewno 2,3 mln, pellet 387 tys. sztuk). Z paliw kopalnych najmniejszą popularnością cieszą się kotły olejowe – zaledwie 116 tys. urządzeń, a w przypadku biomasy są jej inne rodzaje, jak np. zrębka lub różne formy biomasy rolniczej – 45 tys. źródeł ciepła.

Zapoznaliśmy się z najpopularniejszymi paliwami grzewczymi, ale jak wygląda struktura urządzeń grzewczych? Możemy zdradzić, że łącznie pomp ciepła zgłoszono do CEEB już 382 tys., co stanowi ok. 2,2% wszystkich urządzeń grzewczych w bazie. Chcesz wiedzieć więcej? Na portalu Termomodernizacja.pl znajdziesz szczegółowe dane o strukturze źródeł ciepła! Sprawdź najnowsze dane i dowiedz się, jakie trendy dominują w polskich domach!

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor GLOBENERGIA