“Węgla nie zabraknie”. Czy jednak będą do niego dopłaty?

W zeszłym roku można było starać się o dotację na węgiel w wysokości 3 tys. zł w ramach dodatku węglowego. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnioroczna cena węgla kamiennego w 2022 roku sięgnęła 2329,03 zł. W tym roku cena jest o wiele niższa, a wszystko wskazuje na to, że dopłat nie będzie. Czy jednak na pewno?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Węgla mamy za dużo

Anna Moskwa, ministra klimatu i środowiska zapewnia, że Polakom tej zimy nie zabraknie węgla, ponieważ dostępne są jeszcze zapasy z zeszłego roku. Ministra podkreśla, że dysponujemy dużym wolumenem polskiego surowca.

W tym roku tego węgla nie zabraknie ani dla gospodarstw domowych, ani dla ciepłowni, ani dla energetyki. Są zapasy z ubiegłego roku przede wszystkim w polskich kopalniach. Kopalnie o tym informują. Przede wszystkim Polska Grupa Górnicza zachęca do zakupów.

stwierdziła Anna Moskwa w Radiu Zet.

Niestety polski węgiel jest droższy niż węgiel importowany m.in. z Kolumbii. Cena tony węgla krajowego dla ciepłowni kosztuje dziś 800–850 zł. Z kolei węgiel z importu to koszt rzędu 700–800 zł za tonę.

Wszystko wskazuje na to, że sezon grzewczy, który zaczyna się już 1 października, nie jest zagrożony, jeśli chodzi o opał. Słowa Anny Moskwy znajdują odzwierciedlenie w statystykach. Zgodnie z danymi Agencji Rozwoju Przemysłu od lutego tego roku ilość węgla w magazynach rośnie. W marcu dysponowaliśmy 1,7 mln ton - w czerwcu ilość węgla wzrosła do 3,27 mln ton. Dla porównania w zeszłym roku w czerwcu dysponowaliśmy zapasem o wielkości 2,16 mln ton. 

W wyniku paniki węglowej wywołanej wojną i wzrostu importu oraz wzrostu energii z OZE, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na ten surowiec, węgla mamy obecnie wręcz za dużo. Za dowód służą pokaźne zapasy przy elektrowniach i ciepłowniach, które rok do roku są dwa razy większe. Z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że tylko tam 1 sierpnia znajdowało się 7,5 mln ton węgla. Rok temu w tym samym okresie było to 4,26 mln ton.

Cena węgla będzie niższa niż w zeszłym roku

Ze względu na dużą dostępność surowca, jego cena spadła. Cena za węgiel w portach ARA wynosi około 500 zł za ton, jednak wszystko wskazuje na to, że klient detaliczny nie może liczyć na cenę niższą niż 1 tys. zł. Obecnie na stronie Polskiej Grupy Górniczej ceny zaczynają się od 1,2 tys. zł za tonę. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo inflacji, jest to połowa średniej ceny węgla z zeszłego roku.

Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują, ale oczywiście zawsze z otwartością, z obserwacją sytuacji, gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło, będziemy interweniować

powiedziała Anna Moskwa

Tak więc Ministerstwo Środowiska i Klimatu nie planuje dodatku węglowego w tym roku.