Węgry leżą na obszarze anomalii geotermicznej, gdzie wartość gęstości strumienia cieplnego wynosi od 50 do 130 mW/m2 (w Polsce wartość ta waha się od 40 mW/m2 na północnym wschodzie Polski do ok. 100 mW/m2 w rejonie zachodniej części Polski Centralnej).

Średnia wartość gęstości strumienia cieplnego Węgier wynosi ok 100 mW/m2, dla Polski jest dwukrotnie mniejsza – wynosi ok 50 mW/m2. Dużą różnicę można zaobserwować także dla wartości gradientu geotermicznego czyli wartości opisującej zmianę temperatury wraz z głębokości. Wartość tego parametru dla Polski wynosi średnio od 1,9 st.C/100 m na północnym wschodzie kraju do 2,9 st.C/100 m na obszarze Niżu Polskiego, zaś na obszarze Węgier temperatura wzrasta średnio o 4,5 st.C na każde 100 m głębokości.

Podwyższona wartość gęstości strumienia cieplnego na terenie Węgier związana jest z procesami geologicznymi, które zachodziły w okresie miocenu i doprowadziły do ścieniania skorupy ziemskiej na tym obszarze. Zmniejszyła się zatem odległość pomiędzy powierzchnią ziemi a płaszczem ziemi, z którego płynie energia cieplna w kierunku powierzchni ziemi. Specyficzna budowa geologiczna wiąże się także z występowaniem miąższych warstw skał osadowych, będących skałami zbiornikowymi dla wód termalnych.

Choć wydawać by się mogło, że Węgry będą dysponować bardzo rozwiniętą siecią ciepłowni geotermalnych, dostarczających mieszkańcom czyste ekologicznie ciepło, wody termalne są wykorzystywane przede wszystkim do celów leczniczych oraz rekreacyjnych – na terenie kraju znajduje się ponad 1000 kąpielisk termalnych.

Zapraszamy Państwa na krótką wycieczkę po czterech węgierskich kompleksach basenów termalnych, gdzie wykorzystuje się wodę o unikatowym składzie chemicznym.

Informacje pochodzą z oficjalnych portali internetowych kompleksów basenów termalnych.

Zalakarosi Fürdő (południowy zachód kraju, rejon jezioran Balaton)

Kompleks basenów termalnych napełnianych wodą pochodzącą z głębokości ok. 2,5 km, o temperaturze 95 st.C i wyjątkowym, wręcz unikatowym na skale europejska składzie chemicznym. Woda ta zawiera znaczne ilości wodorowęglanów, siarczki, bromki oraz fluor. Jej głównymi składnikami są jony chlorkowe oraz sodowe. Kąpiele w wodzie termalnej polecane są w szczególności osobom z chorobami reumatycznymi, ginekologicznymi, schorzeniami układu nerwowego i cukrzycy a także w procesie rekonwalescencji. Kąpiele polecane są również osobom zdrowym – pomagają się odprężyć oraz zredukować poziom stresu. Temperatura wód w basenach wynosi od 28 do 32 st.C.

Miłośnicy wodnych atrakcji znającą tutaj mnóstwo rozrywki. Dla dzieci w wieku od 0 do 12 lat przygotowano plac zabaw na świeżym powietrzu – o powierzchni ponad 400 m2, wyposażony w liczne atrakcje takie jak wodne groty czy zjeżdżalnie i wodospady. Bogato wyposażone są także baseny wewnętrzne przeznaczone dla dzieci w różnym wieku, dzięki którym niemowlęta będą mogły bezpiecznie rozpocząć oswajanie się z wodą a starsze dzieci skorzystają ze zjeżdżalni, wiszących mostów oraz armatek wodnych. W strefie rodzinnej można również skorzystać z sauny, w której warunki przystosowane są dla potrzeb dzieci.

W basenach wypełnionych wodą termalną dorośli mogą skorzystać z licznych urządzeń do hydromasażu ale także zjeżdżalni, wyposażonych w dodatkowe efekty świetlne. Bardzo popularną rozrywką są także nocne kąpiele w basenach ze specjalnymi podwodnymi efektami świetlnymi. Do dodatkowych atrakcji takich wieczorów zaliczyć należy także imprezy tematyczne, muzykę oraz liczne konkursy z nagrodami.

Dużą zaletą kompleksu jest także zaplecze gastronomiczne oraz noclegowe.
Godziny otwarcia poszczególnych stref są zróżnicowane i zależą także od pory roku. W jesieni można ogólnie przyjąć, że większość stref otwarta jest w godzinach 9:00 – 17:00 (18:00).

Cennik:
Ceny biletów również są zróżnicowane w zależności od pory roku. Ponadto wyróżnia się dwa rodzaje biletów – podstawowy (tańszy) i kompleksowy (droższy). W nadchodzącym czasie ceny biletów całodziennych wynosić będą: 650 – 850 forintów (ok. 10 zł) dla dzieci w wieku 3 – 5 lat, 2100 – 3250 forintów(28 – 46 zł) dla dzieci w wieku 5 – 18 lat oraz 2900 – 4300 forintów (39 – 58 zł) dla dorosłych.

Kąpielisko Lecznicze i Wellness Sárvár (środkowa – zachodnia część kraju)

Kompleks Sárvár jest unikatowy ponieważ można skorzystać tam z dobroczynnego działania dwóch rodzajów wód termalnych:
• pochodzących z głębokości ok. 1,2 km wód o temperaturze 43 st.C, zawierającą wodorowęglany, chlorek sodu i pierwiastki śladowe, która znajduje zastopowanie w leczeniu chorób narządów ruchu, podczas rehabilitacji oraz dolegliwości neurologicznych,
• wód leczniczych wydobywanych z głębokości ok. 2 km, o temperaturze powyżej 80 st.C, zawierających liczne pierwiastki śladowe, o charakterze chlorkowo – sodowym z dodatkiem wodorowęglanów. Woda ta znakomicie działa podczas leczenia schorzeń narządów ruchu ale także w przypadku chorób dermatologicznych oraz ginekologicznych.

Kompleks składa się z trzech basenów wewnętrznych (w tym dwóch leczniczych) oraz dwóch zewnętrznych (w tym jednego leczniczego). Temperatura wody w basenach wynosi od 32 st.C do 38 st.C. Oprócz części uzdrowiskowej na gości kompleksu Sárvár czekają także liczne atrakcje typowego wodnego parku rozrywki. Baseny dla dzieci w każdym wieku, baseny pływacki, zjeżdżalnie o różnym poziomie trudności, ścianka wspinaczkowa oraz taras do kąpieli słonecznych zapewnią zabawę i odpoczynek wszystkim miłośnikom wodnych zabaw.

Zadbano także o komfortowe warunki dla niemowląt – specjalny, wyciszony pokój, kuchenkę do podgrzewania jedzenia oraz miejsce do zmiany pieluszek. Na terenie obiektu znajduje się także sala zabaw, gdzie miło spędzą czas nieco starsze dzieci.

Dla dorosłych przygotowano także możliwość skorzystania z sauny.

Godziny otwarcia poszczególnych stref są zróżnicowane: kąpielisko: 8:00 – 22:00, część lecznicza: 8:00 – 20:00, saunarium:9:00 – 21:30.

Cennik:
Obecnie obowiązuje cennik poza sezonem: dzieci w wieku 3 – 14 lat: 5,9€ (25 zł), studencki – 6,6€ (28 zł), dla dorosłych: 12,8€ (ok.55 zł).

Kompleks Leczniczo-Rozrywkowy Bükfürdő (środkowa – zachodnia część kraju)

Basen wewnętrzny Bükfürdő (Źródło Kompleks Leczniczo-Rozrywkowy Bükfürdő)

Woda, wykorzystywana w lecznictwie w kompleksie Bükfürdő charakteryzuje się szczególnym składem chemicznym – posiada wysoką zawartość składników mineralnych – ok. 15 g/l oraz podwyższoną zawartość wodorowęglanów, wapnia, magnezu i fluoru. Dzięki temu korzystanie wpływa na organizm człowieka, wspomagając leczenie schorzeń szkieletowo – mięśniowych a także chorób układu pokarmowego w przypadku zastosowania kuracji pitnych.
Strefa rozrywkowa dzieli się na dwie części: kąpielisko i plażę (strefa I) oraz park wodny (strefa II).
W strefie pierwszej znajduje się 21 basenów, krytych, półkrytych oraz odkrytych, przeznaczonych zarówno dla dzieci jak i do celów rekreacyjnych, gimnastyki oraz pływacki. Temperatura wody w basenach jest bardzo zróżnicowana i waha się od 25 st.C do 39 st.C. Dla dzieci przygotowano wodny plac zabaw oraz baseny z atrakcjami wodnymi oraz zjeżdżalniami o równym stopniu trudności.

W strefie parku wodnego mieści się 8 basenów, również krytych, półkrytych o otwartych, przeznaczonych dla dzieci i dorosłych. temperatura wód w basenach strefy drugiej jest wyższa – mieści się w przedziale 31 st.C do 35 st.C.

Obecnie kąpielisko czynne jest w godzinach 9:00 – 18:00, zaś ceny biletów są następujące: 1650 forintów (22 zł) za dzienny bilet dla dzieci w wieku 3 – 14 lat oraz 3000 forintów (ok. 40 zł) za całodzienny bilet dla osoby dorosłej.

Łaźnie Gellért (Budapeszt – północna część kraju)

Łaźnie Gellerta (Źródło gellertspa.com)

Z kąpieli w wodach termalnych skorzystać można także w stolicy Węgier! W samym Budapeszcie i jego najbliższej okolicy znajdują się liczne kąpieliska geotermalne, zaś do najsłynniejszych nalezą Łaźnie Gellérta. Zostały one otwarte na początku XX wieku i od tamtego czasu przyciągają corocznie rzesze turystów, spragnionych ciepłych kąpieli w sercu węgierskiej stolicy.
Na kompleks składają się trzy baseny zewnętrzne oraz 10 niecek basenowych wewnętrznych. Są one wypełnione wodą o temperaturze od 21 st.C do 40 st.C. Woda ta zawiera magnez, wapń, siarczki oraz chlorki. Jest także wzbogacona w wodorowęglany oraz fluor. Wspomaga leczenie chorób układu krążenia, układu oddechowego oraz dolegliwości układu kostnego.
Na terenie Łaźni skorzystać można z hydromasaży oraz szerokiej oferty saunarium.
Godziny otwarcia: 6:00 – 20:00, cena: od 5600 forintów (75 zł)

Jeśli planują Państwo wycieczką na baseny termalne w Polsce lub na Słowacji – zapraszamy do portalu Termalni.pl!

Anna Chmurzyńska

Termalni.pl