Wentylacja mechaniczna w placówkach oświatowych – dlaczego jest tak ważna?
Wentylacja mechaniczna w placówkach oświatowych odgrywa kluczową rolę dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska dla uczniów oraz personelu. Ponadto jest niezbędna dla utrzymania higieny powietrza w budynkach po termomodernizacji – nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.
Podziel się
Przybliżamy zagadnienie wentylacji mechanicznej i sprawdzamy, dlaczego jest tak ważna. Pomaga nam w tym Marzena Miśta, ekspertka z firmy Wolf Technika Grzewcza.
Wentylacja mechaniczna – to warto wiedzieć
Prawidłowa wentylacja budynku to przede wszystkim dbałość o zdrowie jego mieszkańców. Zła jakość powietrza wpływa nie tylko na samopoczucie osób przebywających w budynku, ale również może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Chodzi tu szczególnie o osoby cierpiące na alergie bądź mające problemy z górnymi drogami oddechowymi.
Z drugiej strony zapewnienie wentylacji mechanicznej jest bardzo istotne dla samego budynku. Szczególnie w kontekście budynków termomodernizowanych – po wykonaniu ocieplenia czy wymianie okien, na takie o wyższych współczynnikach przenikalności. Często bez zapewnienia w takich obiektach wentylacji mechanicznej pojawia się pleśń. W tym momencie wszyscy inwestorzy są w szoku, bo przecież budynek jest świeżo po gruntownych zmianach. Nic jednak nie jest tutaj kwestią przypadku.
– Jest to oczywiście problem związany z brakiem wentylacji, ponieważ przed modernizacją okna były nieszczelne, dzięki czemu następowała wymiana powietrza. Natomiast po wymianie okien, nie dochodzi do takiej infiltracji i eksfiltracji powietrza jak wcześniej. Dlatego wentylacja mechaniczna jest tak kluczowym elementem w budownictwie – mówiła podczas Forum Branżowego Marzena Miśta.
Obecnie najczęściej używana forma wentylacji, szczególnie w placówkach oświatowych, to zwykłe wietrzenie przez okna. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż jego możliwości są mocno ograniczone. Nie można np. wykonać kontroli jakości powietrza. Dbałość o higienę powietrza to klucz do komfortowej nauki.
Dlaczego wietrzenie to za mało?
Wietrząc pomieszczenie, do jego wnętrza wypuszczamy powietrze takie, jakie akurat jest za oknem. Jeżeli dany budynek znajduje się w strefie dużego zanieczyszczenia powietrza, to takie zanieczyszczone powietrze wpuszczamy do budynku.
– W przypadku wentylacji mechanicznej mamy możliwość kontrolowania jakości powietrza wpuszczanego do budynku, ponieważ wszystkie urządzenia wentylacyjne wyposażone są w filtry. Jeżeli do takiej centrali dołożymy filtr z węglem aktywnym, można nawet zniwelować nieprzyjemne zapachy pochodzące z powietrza zewnętrznego. W przypadku wietrzenia takiej możliwości oczywiście nie ma – tłumaczy eksperta.
Jednocześnie w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz jest kulminacja smogu, okna nie są otwierane, a pomieszczenia nie mają dostępu do świeżego powietrza. Jest to szczególnie problematyczne w placówkach oświaty, gdzie w klasach przebywa kilkanaście osób na raz, co wpływa źle na samopoczucie i efektywność nauki.
Mechaniczna, ale cicha
Kolejny argument na rzecz wentylacji mechanicznej to problem hałasu. Podczas wietrzenia budynków usytuowanych w ruchliwych aglomeracjach do pomieszczeń dostaje się również uciążliwy hałas. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma tego problemu.
Efektywność energetyczna – to też się liczy
Kiedy wietrzymy przez okna, nie mamy wpływu na temperaturę powietrza wpuszczaną do pomieszczeń. Jest to szczególnie uciążliwe w okresie zimowym, kiedy tracimy ciepło z budynku. W systemach wentylacji mechanicznej stosowane są wymienniki ciepła, dzięki czemu część ciepła jest odzyskiwana i przekazywana świeżemu strumieniowi powietrza. Dzięki czemu oszczędzamy energię, bo potrzeba jej mniej do odzyskania temperatury w pokoju.
Większy komfort dla uczniów
Analizy jasno wskazują, że to wentylacja mechaniczna jest optymalnym rozwiązaniem dla budynków oświaty. Tylko taki sposób doprowadzania świeżego powietrza do sal lekcyjnych zapewnia stały w czasie komfort. Świetnie ukazuje to poniższy wykres.
Stężenie dwutlenku węgla w opcji wietrzenia oknami udaje się obniżyć tylko na chwilę. Z kolei uruchomienie centrali wentylacyjnej pozwala na utrzymanie świeżości powietrza przez okres kilku godzin. W przypadku budynków oświaty, utrzymanie niskich stężeń CO2 jest kluczowe dla wydajnej nauki i zachowania higieny powietrza.
Jakie rozwiązanie najlepsze dla szkoły?
Systemy wentylacji mechanicznej można podzielić na dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to semicentralna instalacja, która polega na zastosowaniu jednej większej jednostki dla całego budynku bądź dwóch jednostek w budynku podzielonym.
Kiedy najczęściej stosujemy tego typu rozwiązanie?
– Po pierwsze, kiedy do czynienia mamy z małym budynkiem, gdzie wentylowanie poszczególnych sal jest nieuzasadnione ekonomicznie. Nada się też w przypadku budynku podlegającemu pod konserwatora zabytków. Dlatego, że wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej wiąże się z wierceniem w elewacji, w kategorii zabytków nie zawsze mamy taką możliwość. W przypadku jednostki semicentralnej potrzebne są tylko dwa otwory do nawiewu i wywiewu – Marzena Miśta, Wolf.
Zalety? Urządzenie jest odizolowane od osób przebywających w budynku. Do tego typu urządzeń powinniśmy przeznaczyć osobne pomieszczenie, na tzw. pomieszczenie techniczne bądź maszynownie. Zaletą jest również łatwy dostęp do prac serwisowych. Ponieważ nie ingeruje on w to, co dzieje się w budynku i może mieć miejsce nawet w trakcie lekcji. Jednocześnie cała instalacja zajmuje mniej miejsca, bo do sal lekcyjnych doprowadzane są tylko przewody wentylacyjne. Nie potrzeba miejsca na centralę wentylacyjną.
Kolejny przykład to rozwiązania decentralne.
– W systemie decentralnym dana jednostka obsługuje jedno pomieszczenie. Dlatego szczególnie istotnym jest zwrócenie uwagi na hałas generowany przez dane urządzenie. Poziom generowanego dźwięku musi być zachowany w zgodzie z przepisami – zauważa ekspertka.
Kiedy można stosować takie rozwiązanie?
System decentralny spełni się idealnie w przypadku budynku, który posiada już częściową instalację wentylacyjną, a chcemy dowentylować np. jedno czy dwa pomieszczenia. Kolejna możliwość zastosowania to budynek z podziałem godzin pracy. W tym przypadku w poszczególnych pomieszczeniach osoby przebywają niejednocześnie przez kilka godzin w ciągu dnia. Zaletą tego systemu jest szybkość realizacji inwestycji i niezależne wentylowanie dla poszczególnych pomieszczeń.
Źródło: Forum Branżowe.