Wiatr w żagle dla morskich elektrowni wiatrowych w Polsce!

15 lutego Polenergia i Equinor Wind Power podpisały umowy na dostawę turbin wiatrowych i serwis gwarancyjny dla farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. 16 lutego Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dla części morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, obsługiwanej przez PGE i Ørsted. Na razie wygląda na to, że realizacja morskich farm wiatrowych ma szansę odbyć się zgodnie z harmonogramem prac, a wiatraki pojawią się na polskim morzu i zaczną produkować zieloną energię już w 2027 roku. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Turbiny wiatrowe dla farm Bałtyk II i Bałtyk III dostarczy spółka Siemens Gamesa Renewable Energy.
  • Baltica 2 posiada komplet decyzji administracyjnych.
  • Morskie elektrownie wiatrowe zaczną produkować energię elektryczną dla Polaków już w 2027 roku.

Polskie morskie farmy wiatrowe w 2030 roku mają mieć łączną moc 5,9 GW, a w 2040 roku już 11 GW. Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP40) określa budowę i rozbudowę morskiej energetyki wiatrowej jako strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju gospodarczego kraju. 

Planowana lokalizacja farm wiatrowych w Polsce. Obszar nr 1 – Baltica 3, obszar nr 2 – Baltica 2, obszar nr 6 – Bałtyk II, obszar nr 7 – Bałtyk III. Źródło: www.gov.pl

Bałtyk II i Bałtyk III

Dwie farmy wiatrowe, Bałtyk II i Bałtyk III, za które odpowiada Polenergia i norweskie przedsiębiorstwo energetyczne Equinor Wind Power będą miały łączną moc 1440 MW. Szacunkowo, energia wyprodukowane przez te elektrownie będzie mogła zasilić ponad dwa miliony gospodarstw domowych. Praca nad farmami rozpoczęła się w 2018 roku. Wczoraj podpisano umowę z przedsiębiorstwem Siemens Gamesa Renewable Energy, czyli firmą, która będzie odpowiadać za dostarczenie wiatraków dla farm Bałtyk II i Bałtyk III. 

Siemens Gamesa dostarczy 100 turbin SG 14-236 DD. Pojedyncza turbina osiąga moc do 14,4 MW. Dla porównania – przeciętna lądowa turbina wiatrowa ma około 2 MW, takie elektrownie działają na przykład w ramach farmy wiatrowej Zagórze. Umowy o dostawie i serwisowaniu to ostatni etap i konsekwencja umowy rezerwacyjnej podpisanej w lutym 2022 roku. Bałtyk II i III powstaną około 27 i 40 km od portu w Łebie. W realizacji znajduje się też MFW Bałtyk I o planowanej mocy 1560 MW.

Baltica 2

Powód do świętowania ma również PGE i Orsted, ponieważ Wojewoda Pomorski podpisał dzisiaj pozwolenie na budowę morskiej części farmy wiatrowej Baltica 2, realizowanej przez PGE i Ørsted. Zatwierdzone dokumenty umożliwiają budowę czterech morskich stacji transformatorowych, turbin wiatrowych i sieci energetycznej i komunikacyjnej. Przed rozpoczęciem budowy trzeba będzie jeszcze uzyskać tzw. FID (ang. Final Investment Decision), czyli ostateczną decyzję administracyjną. 

Farma Baltica dwa będzie składać się z 107 turbin wiatrowych, o łącznej mocy do 1500 MW. Ma powstać do 2027 roku. Trzy lata później prąd płynąć powinien również z siostrzanej farmy – Baltica 3, która ma osiągnąć moc około 1 GW. Łącznie Morska Farma Wiatrowa Baltica ma dostarczyć energię elektryczną do około 4 milionów domów.

Źródła: PGE Baltica sp. z o. o., Polenergia, CIRE.PL, gov.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia