Liderem wśród instalacji korzystających z OZE jest energetyka wiatrowa, której łączna moc zainstalowana przekracza już 4 100 MW. Przeciętną rodzinę w Polsce wsparcie dla niej kosztuje miesięcznie mniej niż 2 złote.

 
Z badań opinii społecznej przeprowadzonych przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator” wynika, że uważa tak 67% respondentów. Aż pięć razy mniej osób (14%) chce wspierania energetyki jądrowej. Natomiast za postawieniem węgla na pierwszym miejscu opowiada się tylko 6% badanych.
 
Jak takie wyniki badań mają się do wszystkich informacji, które są podawane w mediach, że Polacy obawiają się turbin wiatrowych? Z czego wynika taka zmiana w poglądach?
 
„Farmy wiatrowe stały się popularnym elementem krajobrazu polskiego. Wiatraki mijane podczas podróży, czy widziane w oddali z okna powoli przestają być sensacją. Obserwujemy podobną sytuację do tej, jaka miała miejsce w I dekadzie XXI w branży telefonii mobilnej. Stacje bazowe, budzące tak wiele nieuzasadnionych wtedy obaw, zostały „udomowione” i zaakceptowane jako element infrastruktury.” – dla redakcji GLOBEnergia komentuje Michał Kaczerowski, prezes zarządu Ambiens Sp. Z o.o.
Powszechność projektów wiatrowych skutkuje coraz szerszą akceptacją oraz sympatią do tych monumentalnych i pięknych instalacji. Dodatkowo, bardzo modne dzisiaj tematy efektu cieplarnianego oraz ograniczania emisji CO2 wpływają na wzrost świadomości społeczeństwa. Nie bez znaczenia, z całą pewnością, są również dzisiejsze problemy z ograniczeniami mocy w obliczu suszy oddziałującej silnie na energetykę konwencjonalną. W dobie dostępu do informacji Polacy dokonują trafnej oceny.
 
Bardzo mnie cieszą wyniki badań. Od lat branża wiatrowa musi przeciwstawiać się nieprawdziwym, obiegowym opiniom na temat oddziaływań turbin. Dzisiaj z radością czyta się informacje, że 80% ankietowanych uważa elektrownie wiatrowe za najbardziej ekologiczny sposób wytwarzania energii a ponad połowa jest zdania, że wiatraki nie szpecą krajobrazu.
Pamiętajmy jednak, że są to wyniki oparte na generalnej populacji. Jak pokazują doświadczenia Ambiens wśród lokalnych społeczności cały czas można napotkać oponentów, wymagających rzetelnej kampanii informacyjnej i dialogu opartego na wzajemnym zrozumieniu interesów zaangażowanych stron.” – dodaje Michał Kaczerowski.
 
W energetyce odnawialnej, a szczególnie w sektorze energetyki wiatrowej w Polsce dużo się zmienia. Polacy mają świadomość, że farmy wiatrowe nie emitują do atmosfery gazów cieplarnianych, nie wytwarzają szkodliwych odpadów i nie degradują gleby.


Dla Redakcji GLOBEnergia wypowiedzi udzielił Prezes Zarządu Ambiens Sp. z o.o – Michał Kaczerowski

 
ambiens michal kaczerowski
 
Źródło: Redakcja GLOBEnergia